Egyelőre rejtély a forint szerda délutáni zuhanása - nem nagyon látni okot arra, miért gyengül lényegesen erőteljesebben a magyar deviza, mint a régió többi fizetőeszköze. Az intenzív zuhanás délután kettő körül indult a forint piacán, nem sokkal később már több mint 285 forintot kellett fizetni egy euróért.
Délután három óra körül 286,11 forintot kértek egy euróért a bankközi devizapiacon, ez 1,93 százalékos gyengülést jelentett keddhez képest. A dollár árfolyama 199,73-ig emelkedett a reggeli 195 körüli szintekről, míg a svájci frank jegyzése 187,06 forint volt délután.
Ezzel egyidőben a régió többi devizája is meredek zuhanásba kezdett, igaz, nem olyan mértékben, mint a forint. A lengyel zloty 0,78 százalékos esés után 4,5290-nél állt az euró ellenében, míg a cseh korona 26,871-es szintje 0,38 százalékkal volt magasabb a keddinél.
Egyelőre nem látszik különösebb ok a forint gyengülése mögött - figyelembe véve, hogy a magyar deviza lényegesen nagyobbat esett, mint régiós társai. Az USA-ban megjelent munkanélküliségi adatokkal nem magyarázható a zuhanás, mivel a magyar fizetőeszköz már korábban esni kezdett az euróval szemben. Az elmúlt napokban a legkomolyabb bizonytalansági tényező a lettországi árfolyamrendszer megváltoztatása vagy fenntartása volt. A szerdai hírek arról szóltak, hogy a balti ország továbbra is fenntartja eddigi rendszerét, bár hivatalos megerősítés még nem érkezett. Elképzelhető, hogy ezek a találgatások, pletykák gyengítik a régió devizáit is.
A további gyengülésnek elsősorban a 290-es szint szabhat gátat, ott van egy komolyabb támasz a forint számára. A Raiffeisen Bank devizaelemzői éppen kedd este kiadott elemzésükben emelték ki, hogy az elmúlt hetek forinterősödése miatt csökkent annak valószínűsége, hogy ismét tartósan 290 fölé menjen az euró ára.