EUR/HUF (295,00 – 299,00): Tegnap a Monetáris Tanács a piac várakozásaival egyezően 25 bázisponttal, 4,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. Az indoklásban a korábbinál óvatosabb tónus érzékelhető – ha az inflációs és reálgazdasági kilátások lehetővé teszik további kamatcsökkentések jöhetnek, ugyanakkor a kommunikáció tartalmazza „a gyorsan változó nemzetközi
környezet indokolta fokozott óvatosság” elemet.
A fentiek azt is jelentik, hogy ha a FED likviditáscsökkentési törekvései miatt nyomás alá kerülne a forint – azaz nagyobb mértékben gyengülne -, akkor a jegybank szünetet tarthatna a kamatvágásokban. Az elemzők egy része még egy, júliusi 25 pontos vágást vár, mások egy további csökkentést is elképzelhetőnek látnak. Így a kamatvágási ciklus végét az elemzők többsége 3,75 százalék - 4 százalék körül látja. Ezzel szemben a határidős kamatlábak piacán már a tegnapi kamatcsökkentés sem volt teljesen beárazva.
A döntés után ugyan lefelé korrigáltak a jegyzések, de jelenleg sincs a következő vágás teljesen beárazva. A 3 hónap múlva esedékes 3 hónapos kamatláb 4,03 százalék, a 9 hónap múlva esedékes 3 havi kamatláb pedig 4,43 százalék, utóbbi egyenértékű egy kamatemelés vizionálásával. A kamatvágási ciklus fenntartása nem enged túlzott teret a forint erősödésének, ezért egyelőre 290 alá nem is várjuk az euróval szembeni árfolyamot.
A külső hatások, szerepe továbbra is meghatározó lesz, mivel a fejlődő piaci devizák közül a forint az egyik legvolatilisebb. A tegnapi kamatdöntést nem különösebben érezte meg az árfolyam alakulása. A nap során 296-299 között barangolt a forint, a döntés után pedig 297 környékén stabilizálódott a kurzus, ahonnan ma reggelig nem is nagyon mozdult el.
EUR/USD (1,3000 – 1,3130): A legfontosabb devizakeresztben a dollár tegnap 1,3150-ről 1,3070 környékére erősödött. Mario Draghi nem győzi a piacokat győzködni, hogy a FED likviditáscsökkentése ellenére az EKB fenntartja az expanzív monetáris politikáját, és belátható időn belül nem fog „normál” üzemmódra visszaállni.
Nem is tehet mást, hiszen a központi banknak árgus szemekkel kell figyelnie a periféria országait, ahol a kötvényhozamok ismét magasabb szintre kerültek. Ma az első negyedéves amerikai GDP végleges számait teszik közzé, nagy változásra nem számítunk, és ennek árfolyamra gyakorolt hatása sem lesz meghatározó. A dollár fokozatos erősödése vélhetőleg tart tovább, lassan célkeresztbe kerül az 1,30.
CHF/HUF (240,00 – 244,00): Az EUR/CHF 1,2250-1,2270 között kezdi a reggelt, azaz a tegnap még gyengülő frank mára ismét a hétfői szintekre erősödött. 241-242 között alakul a kereskedés a
forinttal szemben a bankközi piacon.
mfor.hu