3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tovább erősödött a forint a hétfői nyitáskor: a pénteki 296 körüli árfolyamról 294-ig csökkent az euró jegyzése. Ez közel 1 százalékos forinterősödést jelentett a múlt hét végéhez képest, a régiós devizák kisebb mértékben javítottak. A pozitív nemzetközi hangulat mellett a hétvégi hazai belpolitikai események is nyugtatólag hathatnak a forintra, támogathatják a további erősödést.

A jelek szerint sikerült új miniszterelnököt találni, miután a hétvégén az MSZP és az SZDSZ illetékesei is rábólintottak Bajnai Gordon jelölésére. Részben ennek köszönhetően erősen kezdi a hetet a forint, hétfőn reggel 293,50-ig erősödött a magyar deviza az euróval szemben. A nemzetközi hangulat továbbra is pozitív, ez is támogatja a feltörekvő országok devizaerősödését.

Hétfőn reggel a nyitás után nem sokkal 294,05 forintot kellett adni egy euróért, ez 0,73 százalékos erősödést jelentett a péntek délutáni 295-296-os jegyzésekhez képest. A dollár 217,90 forintba került, míg a svájci frankért 193,21 forintot kellett adni a hét elején.

Több dolog is támogatja a forint erősödését: a nemzetközi hangulat továbbra is óvatosan optimista, ami jó hatással van a feltörekvő országok devizáira, ennek köszönhető, hogy a régiós fizetőeszközök is javítani tudtak. Emellett a hétvégén az MSZP és az SZDSZ képviselői is aláírásukkal támogatták Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt megszorító intézkedéseit, ami azt jelentheti, hogy megvan Gyurcsány Ferenc utóda a miniszterelnöki székben. A belpolitikai bizonytalanság enyhülése is pozitív hatást gyakorolhat a forintra, ezért nem meglepő, hogy a régiónál nagyobb erősödést mutatott devizánk.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfőn nem kamatdöntő ülést tart, melyen nem valószínű, hogy meglepetést okoznának. A forint múlt héten kezdődött erősödése után a kamatemelés lekerült a napirendről egyelőre, míg a csökkentésre továbbra sincs lehetőség a jelenlegi bizonytalan helyzetben. Inkább majd a keddi napra lesz érdemes figyelni, amikor a jegybank közli a devizatartalékok március végi állását, abból pedig következtetni lehet arra, beavatkozott-e a nemzeti bank a forint védelme érdekében a piacon, és ha igen, milyen mértékben.


A múlt hét végén a Citigroup szakembere elemzésében azt írta, hogy amennyiben nem tud tartósan 300 alatt maradni a forint az euróval szemben, akkor kamatemelésre lehet szükség a következő hónapokban. Nos, egyelőre ez sem fenyeget reális veszélyként, mivel jelenleg inkább erősödést mutat a forint, egyre távolodik a kritikus 300-as szinttől.

A régiós devizák is jól kezdtek hétfőn reggel, igaz, a forintnál kisebb mértékben erősödtek. A lengyel zloty 4,45-ig kapaszkodott az euróval szemben, ami csak minimális javulást jelentett, míg a cseh korona 26,48-as árfolyama 0,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint pénteken.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!