2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyengüléssel kezdett hétfőn reggel a forint a devizapiacon, az első néhány óra után 302 forint körül volt az euró ára, ami közel van a mindenkori mélyponthoz, ami a 304-es árfolyamnál volt. A Japánban megjelent gyenge GDP-adatok miatt az összes régiós deviza leértékelődési nyomás alá került a hét elején, egyelőre negatív a hangulat a világ tőzsdéin.

A Japánban megjelent GDP-adat hétfőn reggel hamar negatívba fordította át a hangulatot, ugyanis a rossz hír ellensúlyozta az amerikai gazdaságélénkítő csomaggal kapcsolatos várakozásokat. A befektetők kockázatvállalási hajlandóságának csökkenését természetesen szokás szerint elsők között érezte meg a forint és a régiós devizák, a nyitás után nem sokkal 302 forintba került egy euró. Legutóbb még február elején volt példa 300 feletti euróárfolyamra.

Hétfőn reggel a 300-as szint körül kezdett a forint az euróval szemben a devizapiacon, aztán elég hamar át is törte a kulcsszintet. A nyitás után nem sokkal 302,10 forintot kellett adni egy euróért, ami már közel volt a forint történelmi mélypontjához. A dollár jegyzése 236,56 volt a nap első felében, míg a svájci frankért 202,52 forintot adtak a befektetők.


Az újabb forintgyengülés elsődleges oka ismét a kedvezőtlen nemzetközi hangulatban keresendő. Japánban a vártnál rosszabb negyedik negyedéves GDP-adat jelent meg hétfőn reggel, a távol-keleti ország gazdasága éves szinten 12,7 százalékkal esett vissza. Ez a hír ellensúlyozta az amerikai gazdaságélénkítő csomag elfogadásával kapcsolatos pozitív várakozásokat, így hamar negatívba váltott a hangulat.

A globális kockázatvállalás visszaesését szokás szerint elsősorban a régiós devizák - köztük a forint - érezték meg, így a magyar fizetőeszköz ismét a lengyel és cseh valutával összhangban bukott. A lengyel zloty reggel 4,64 körül nyitott, az első néhány óra után viszont már 4,7278 zlotyt kellett adni egy euróért. Nagyot esett a cseh korona is: a 28,65 körüli nyitóértékről hamar 28,90-ig gyengült az ország devizája.

A nap hátralevő részében vélhetően marad majd a nyomás a régió devizáin, ráadásul Amerikában nem nyitnak ki a tőzsdék hétfőn szünnap miatt, így onnan sem számíthatunk enyhülést hozó hírekre. A fentiek alapján nem elképzelhetetlen, hogy a korábbi mélypont is elesik a forint számára, 304 fölé emelkedik majd az euró ára hétfőn.

A hétfő reggeli forintgyengülés

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!