2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már hétfőn is a 300-as szint környékére gyengült a forint az euróval szemben, sőt rövid ideig át is lépte a lélektani határt, azonban a nap végére kicsit javított. Kedden aztán a nyitás után rögtön meredek gyengülés kezdődött, így 301 fölé emelkedett az euró árfolyama a bankközi devizapiacon.

A hét első napján a kedvezőtlen nemzetközi hangulat és a régiós devizák nagymértékű gyengülése ellenére a forint még viszonylag jól tartotta magát, csak ideiglenesen emelkedett 300 fölé az euró árfolyama napközben. Kedden aztán folytatódott a gyengülés, mivel a befektetők hangulata továbbra is erősen negatív, a nyitás után nem sokkal már 301 fölött volt az euró árfolyama.

301,50 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon nem sokkal a keddi nyitás után, ez mintegy 0,5 százalékos forintgyengülést jelentett hétfő délutánhoz képest. A dollár 232,79 forintba került, míg a svájci frank jegyzése 198,81 forinton állt.

Hétfőn a magyar deviza nem reagált jelentősen arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank szinten tartotta a kamatot. Simor András, a jegybank elnöke a döntést követő sajtótájékoztatón elmondta: egyhangú döntés született a Monetáris Tanács ülésén, más javaslatot nem is tárgyaltak.

Hasonlóan a vasárnap bejelentett Bajnai-csomagra sem mozdult el jelentősen a magyar fizetőeszköz árfolyama, bár a forint jobban teljesített, mint a régió többi devizája, ez pedig akár a kedvező fogadtatással is magyarázható.


A gyengülés elsősorban a világszerte negatívra váltó hangulattal magyarázható, ahogy azt megszokhattuk, ilyenkor mindig a feltörekvő piaci devizák érzik meg leginkább a globális kockázatvállalási hajlandóság csökkenését. Most is ez történt: a nemzetközi részvénypiacok jelentős esést produkáltak a hét első napján, a tengerentúlon pedig ismét felerősödtek a félelmek a pénzügyi szektorral kapcsolatban, miután a Bank of America a vártnál nagyobb tartalékképzésről számolt be.

A régiós devizák kedd reggel is rosszabbul teljesítettek, mint a forint. A lengyel zloty az előző napi 2 százalék feletti bukás után a hét második napján a nyitást követően 1,3 százalékkal gyengült az euró ellenében, így 4,45 zlotyt kellett adni egy euróért. A cseh korona kedd reggel 0,76 százalékos esés után 27,215-nél állt a közös európai valuta ellenében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!