2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A reggel megjelent kiábrándító ipari termelés-adat hatására délelőtt a 300-as szintet is megközelítette az euró árfolyama a bankközi devizapiacon, pedig hétfőn még a 290-es szinthez közelített a forint. Délutánra kicsit megnyugodott a hangulat, 297 körül stabilizálódott az árfolyam.

Az már hétfőn este látszott, hogy nehéz lesz folytatnia erősödését a forintnak, a hét első napján estére 296 környékére gyengült vissza a magyar deviza, pedig reggel 290 közelében is járt. Kedd reggel aztán erre rátett egy lapáttal a megjelent februári ipari termelés-adat, ami rosszabb lett a vártnál, a kezdeti forintgyengülés után azonban a nap második felére stabilizálódott a magyar deviza.

Kedden kora délután 297 forintot kellett adni egy euróért a piacon, ez körülbelül 1 százalékos forintgyengülést jelentett hétfőhöz képest. A dollárral szemben 223,62-ig gyengült a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank jegyzése 195,18 forinton állt kettő óra után.

A KSH reggel közölte, hogy az előzetes adatok alapján februárban 25,4 százalékkal esett vissza a magyar ipar teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest, ez az adat negatív meglepetést okozott a befektetőknek is. Mindez arra utal, hogy a gazdasági teljesítmény csökkenése is jóval nagyobb mértékű lehet, mint amire előzetesen számítani lehetett. A kormány hivatalos prognózisa továbbra is 3,5 százalékos visszaesés az idei évre, de Veres János pénzügyminiszter a közelmúltban már 5 százalékos lehetséges recessziót emlegetett.


Jórészt a gyenge ipari termelési adat okozta, hogy reggel gyengülésnek indult a forint a devizapiacon, 299 körül volt az árfolyam csúcsa, onnan fordult vissza. A magyar devizához hasonlóan a régió főbb fizetőeszközei is gyengültek, ráadásul a forint visszaesése még csak nem is volt kirívó. Ez jórészt annak köszönhető, hogy a nemzetközi hangulat is romlott, a befektetők kockázatvállalási kedve csökkent.

A lengyel zloty kedden délután 4,50 körül állt az euróval szemben, ami több mint egy százalékos gyengülést jelentett a lengyel deviza számára, míg a cseh korona kismértékben erősödni tudott hétfői szintjéhez képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!