EUR/HUF (297,50 – 301,00): Bár most már hivatalos, hogy megszűnik az túlzott deficit eljárás az ország ellen, de ennek érdemi hatása a forint árfolyamára, főleg a jelen piaci helyzetben már nem
volt. Sőt az amerikai piacnyitás után fokozódott a gyengülés, akárcsak a zloty esetében, így a reggeli 298-as szinthez képest, közel 3 egységgel, a 301-es szintig emelkedett az árfolyam.
Bár innen ismét sikerült 300 alá korrigálni, de a dollár mozgását és a többi fejlődő piaci deviza teljesítményét tekintve, kicsi az esély, hogy egyhamar eltávolodnánk a 300-as szinttől. Ebben a török líra mozgása sem segít, ahol a dollár ellen eddig soha nem látott szinteken jár az árfolyam, bár ebben a belpolitikai események hatása is bőven benne van.
Hazai vonatkozásban a holnapi kamatdöntésre érdemes figyelni, bár az újabb 25 pontos vágás biztosra vehető, de kérdés, hogy a Fed jelzései és a hatalmasat emelkedő CDS-felár és a szintén emelkedő kötvényhozamok után küld-e jelzést a piacnak az MNB a kamatpályára vonatkozóan. A pénteki naphoz hasonló mozgásokra számíthatunk, a 297,50 - 301-es sávban.
EUR/USD (1,3040 – 1,3170): Még ki sem heverte a szerdai Fed-ülés hatását a piac, itt az újabb kockázatkerülést fokozó fejlemény. A kínai bankrendszer a 2008/09-es nyugati helyzethez hasonló
problémáktól szenved, ezért az új kínai vezetés a gazdaság túlhevülését elkerülendő, és a bankrendszer további problémáit megelőző lépésekre szánta el magát.
Ez a világ második legnagyobb gazdaságában a hitelek drágulását és a hitelkínálat csökkenését okozza, ami nem tesz jót a belső kereslet alakulásának, így a világgazdaság kilátásainak sem. A nagyobb ázsiai tőzsdék eséssel reagáltak a hírre, a shanghai-i és a shenzeni tőzsdék több mint 5 százalékos mínusszal nyitották a hetet. A kockázatkerülés fokozódásából a dollár profitál: szerdán még az 1,34-es szint fölött járó árfolyam, több mint két százalékot gyengülve, ma reggel már az 1,31-es szint alá is benézett.
Az amerikai és a kínai helyzet mellett az adatokra is figyel a piac, ma a német Ifo, holnap az amerikai tartós fogyasztási cikkek rendelés állományának, illetve az új lakások értékesítésének alakulása lesz
piacmozgató. Árfolyam szempontból a hétvégi EU csúcson hozott ESM-mel és bankunióval kapcsolatos döntések csak másodlagos szerepet játszottak a jelen helyzetben. Továbbra is az 1,30-as szint lehet, ami megfoghatja rövidtávon a közös európai deviza esését.
CHF/HUF (242,50 – 246,50): Péntek reggel óta szűk sávban mozog a frank az euróval szemben, így a forint mozgása alakítja az árfolyamot. A 242,5-246,5-es sáv lehet ma a jellemző.
mfor.hu