2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyengüléssel indította a hetet a forint a bankközi devizapiacon, 305 fölé emelkedett az euró jegyzése a kezdés után. Elsősorban a hétvégi uniós csúcs kudarca, illetve a pesszimista nemzetközi hangulat gyakorolnak nyomást a magyar devizára. A régiós fizetőeszközök is eséssel kezdtek, a részvénypiacok várható visszaesése tovább csökkentheti a kockázatvállalási hajlandóságot.

305 fölé gyengült a forint az euróval szemben hétfőn reggel, miután a nemzetközi részvénypiacokon jelentős zuhanás szemtanúi lehettünk, ez pedig tovább csökkentette a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát. A hétvégi uniós csúcs kudarca csak tovább nehezíti a helyzetet, mivel nem sikerült megállapodni Közép-Kelet-Európa megsegítéséről.

Hétfőn reggel nem sokkal a nyitás után 306,75 forintot kellett adni egy euróért a bankközi piacon, míg a dollár 243,37 forintot ért, a svájci frank pedig 207,14 forintba került. Mindez jelentős gyengülés ahhoz képest, hogy a múlt pénteken még 297 körül volt az euró jegyzése.

A forint mellett a régiós devizák is buktak a hét elején: a lengyel zloty 4,76-ig gyengült az euró ellenében, míg a cseh korona 28,456-ig esett vissza a közös európai valutával szemben.

A hétvégi uniós csúcstalálkozó nem titkolt célja az volt, hogy a tagállamok megállapodjanak Közép-Kelet-Európa megsegítéséről, illetve a régiós bankjainak nyújtandó mentőcsomagról. Végül nem sikerült átfogó tervet elfogadni, az Unió vezetői csak azt nyilvánították ki, hogy külön-külön segítenek szükség esetén a bajba jutott országoknak. A találkozó után megjelent nyilatkozatokból ráadásul arra lehet következtetni, hogy egyre távolabb kerül a várt megoldás. Ez a kudarc volt az egyik oka a régisó devizák hétfő reggeli gyengülésének.

A másik jelentős ok a kockázatvállalás ismételt csökkenésében keresendő. Az amerikai gazdaságról megjelent gyenge GDP-adat hatására világszerte komoly mínuszok jellemezték a részvénypiacokat, hétfőn reggel Ázsia esett vissza jelentősen, de a határidős indexek Nyugat-Európában is komoly gyengülést mutattak. Éppen ezért a délelőtti órákban további gyengülésre lehet számítani a bankközi devizapiacon, mivel a részvénypiacok nyitása után várhatóan lefelé fordulnak majd az európai indexek.


A forint hétfő reggeli teljesítménye

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!