3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerda délutánra ismét 320 fölé gyengült a forint az euróval szemben, a rövid megnyugvás után a tengerentúli befektetők hozták el az újabb nyomást a hazai fizetőeszköz piacán. Közben a tőzsdét is kiütötték, az OTP több mint 7 százalékos zuhanással majdnem 3000 forint alá esett vissza. Mfor.hu-háttér.

321,50 körül is járt szerda délután az euró jegyzése a bankközi devizapiacon, öt óra körül 321,24 forintot kellett adni a közös devizáért, ami több mint másfél százalékkal volt magasabb a keddi jegyzésnél. A dollárral szemben 248,49-ig zuhant a hazai fizetőeszköz, miután a zöldhasú az euróval szemben is erősödött, késő délután 1,2920 körül állt a keresztárfolyam a délelőtti 1,30 feletti szintek után.

A forint esése jórészt annak volt betudható, hogy a nemzetközi befektetők egyre nagyobb része számít arra, hogy elhúzódnak majd a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdai közleménye szerint az IMF vezetősége január 18-án dönt arról, ad-e mandátumot a tárgyalódelegációjának arra, hogy Magyarországgal megkezdje a hivatalos egyeztetéseket, a kabinet szerint addig a bizonytalanság uralhatja a forint piacát.

A tárgyalások elhúzódása miatt sokan arra számítanak, hogy a Moody's és a Standard & Poor's után a Fitch Ratings sem fog februárig várni, ahogy azt korábban ígérte, hanem már előtte a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába sorolja hazánkat. Vagyis a piac szerint szinte bármelyik pillanatban a harmadik nagy hitelminősítő is visszavághatja Magyarország besorolását.

Az egyre erősödő nyomás és a rossz nemzetközi sajtó miatt Magyarország csődbiztosításának felára is új történelmi csúcsra szökött: szerda délután 700 bázispont felett kereskedtek az ötéves csődbiztosításunkkal.

A hazai események mellett szerdára a nemzetközi piacokon is elromlott kicsit a hangulat. Az euró eséséhez például hozzájárult az is, hogy az Unicredit reggel bejelentette, hogy csak 43 százalékos diszkonttal tud új részvényeket kibocsátani, míg napközben a felemás német kötvényaukció borzolta a befektetők kedélyeit.

A rossz hangulatot a Budapesti Értéktőzsde is megérezte: a BUX index 2,44 százalékos bukás után 16 574 ponton fejezte be a kereskedést. A forgalom átlagos volt, a zárásig majdnem 20 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.

A vezető részvények többsége eséssel zárta a napot, csak a Richter lógott ki felfelé a sorból. Az OTP volt a legnagyobb vesztes, a bankpapír 3035 forintig zuhant, ami 6,87 százalékkal maradt el a keddi árfolyamától. Eközben a Mol 16 800 forinton zárt, ami 2,3 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől, míg a Magyar Telekom 492 forintos jegyzése 3,34 százalékos esést jelentett.

Felemás napot zártak a gyógyszergyártók a piacon: a Richter 36 265 forintos szintje 3,76 százalékos erősödést jelentett, míg a szektortárs Egis 17 200 forintig esett, ami 1,12 százalékkal maradt el a keddi ártól.

A nap második felében a Wall Street mínuszos nyitása miatt a nemzetközi tőzsdék is megbicsaklottak: a londoni FTSE nem sokkal a zárás előtt 0,67 százalékos lecsorgást mutatott, míg a frankfurti DAX 1,12 százalékkal állt tegnapi értéke alatt. Régiónkban a varsói WIG 20 1,67 százalékkal esett vissza délutánra. A tengerentúlon az első pár óra után a Dow 0,21 százalékos mínuszban állt, míg a S&P 0,37 százalékkal volt keddi záróértéke alatt.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!