321,50 körül is járt szerda délután az euró jegyzése a bankközi devizapiacon, öt óra körül 321,24 forintot kellett adni a közös devizáért, ami több mint másfél százalékkal volt magasabb a keddi jegyzésnél. A dollárral szemben 248,49-ig zuhant a hazai fizetőeszköz, miután a zöldhasú az euróval szemben is erősödött, késő délután 1,2920 körül állt a keresztárfolyam a délelőtti 1,30 feletti szintek után.
A forint esése jórészt annak volt betudható, hogy a nemzetközi befektetők egyre nagyobb része számít arra, hogy elhúzódnak majd a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdai közleménye szerint az IMF vezetősége január 18-án dönt arról, ad-e mandátumot a tárgyalódelegációjának arra, hogy Magyarországgal megkezdje a hivatalos egyeztetéseket, a kabinet szerint addig a bizonytalanság uralhatja a forint piacát.
A tárgyalások elhúzódása miatt sokan arra számítanak, hogy a Moody's és a Standard & Poor's után a Fitch Ratings sem fog februárig várni, ahogy azt korábban ígérte, hanem már előtte a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába sorolja hazánkat. Vagyis a piac szerint szinte bármelyik pillanatban a harmadik nagy hitelminősítő is visszavághatja Magyarország besorolását.
Az egyre erősödő nyomás és a rossz nemzetközi sajtó miatt Magyarország csődbiztosításának felára is új történelmi csúcsra szökött: szerda délután 700 bázispont felett kereskedtek az ötéves csődbiztosításunkkal.
A hazai események mellett szerdára a nemzetközi piacokon is elromlott kicsit a hangulat. Az euró eséséhez például hozzájárult az is, hogy az Unicredit reggel bejelentette, hogy csak 43 százalékos diszkonttal tud új részvényeket kibocsátani, míg napközben a felemás német kötvényaukció borzolta a befektetők kedélyeit.
A rossz hangulatot a Budapesti Értéktőzsde is megérezte: a BUX index 2,44 százalékos bukás után 16 574 ponton fejezte be a kereskedést. A forgalom átlagos volt, a zárásig majdnem 20 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények többsége eséssel zárta a napot, csak a Richter lógott ki felfelé a sorból. Az OTP volt a legnagyobb vesztes, a bankpapír 3035 forintig zuhant, ami 6,87 százalékkal maradt el a keddi árfolyamától. Eközben a Mol 16 800 forinton zárt, ami 2,3 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől, míg a Magyar Telekom 492 forintos jegyzése 3,34 százalékos esést jelentett.
Felemás napot zártak a gyógyszergyártók a piacon: a Richter 36 265 forintos szintje 3,76 százalékos erősödést jelentett, míg a szektortárs Egis 17 200 forintig esett, ami 1,12 százalékkal maradt el a keddi ártól.
A nap második felében a Wall Street mínuszos nyitása miatt a nemzetközi tőzsdék is megbicsaklottak: a londoni FTSE nem sokkal a zárás előtt 0,67 százalékos lecsorgást mutatott, míg a frankfurti DAX 1,12 százalékkal állt tegnapi értéke alatt. Régiónkban a varsói WIG 20 1,67 százalékkal esett vissza délutánra. A tengerentúlon az első pár óra után a Dow 0,21 százalékos mínuszban állt, míg a S&P 0,37 százalékkal volt keddi záróértéke alatt.
Beke Károly
mfor.hu