3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csaknem 6300 milliárd dollárral zuhant tavaly a világ részvénytőzsdéin forgalmazott vállalati papírok összesített tőkeértéke.

A globális részvénytőzsdei kapitalizáció, vagyis a részvények összes tőzsdei értéke 2011 egészében 12,1 százalékkal zsugorodott, és az év végén 45.700 milliárd dollár volt, a Financial Times által a Bloomberg adataiból összeállított kimutatás szerint. A londoni gazdasági napilap hétvégi kiadásának összesítése szerint a legnagyobb likviditású tőzsdemutatók az amerikai Standard & Poor's 500-as tavaly stagnált, a Londoni Értéktőzsde száz legnagyobb tőkeértékű cégpapírjának irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója 5,55 százalékkal zárt alacsonyabban pénteken, mint az előző, 2010-es év végén, ám a vezető európai vállalatok Eurofirst 300-as indexe 10,72 százalékot vesztett, főleg a francia és az olasz tőzsdéken forgalmazott részvények árfolyamzuhanásai miatt.
 

A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 14,69 százalékkal, a párizsi CAC-40 16,95 százalékkal, a milánói FTSE MIB 25,20 százalékkal alacsonyabban zárta a 2011-es év et, mint 2010-et.

A Morgan Stanley Capital International (MSCI) felzárkózó piaci részvényeket követő, súlyozott árfolyammutatója - az MSCI Emerging Markets - 20 százalékot esett, annak ellenére, hogy Kínában és más felzárkózó térségekben folytatódott a gazdaság lendületes növekedése.

A Financial Times szerint a vezető globális valuták közül az euró teljesített a legrosszabbul tavaly. A valutaunió közös fizetőeszköze az év jelentős részében még "ellenállóképesnek" bizonyult - veszteségeket okozva az euró meredekebb gyengülésére játszó fedezeti alapoknak -, ám decemberben már "roskadozni kezdett" az európai pénzügyi-gazdasági problémák súlya alatt, és az évet tízévi mélyponton zárta a japán jennel szemben, a dollárhoz mérve pedig egy éve nem tapasztalt mélypontok közelébe süllyedt. 
 

Az euró éves vesztesége a dollárral szemben azonban így is csak 3,11 százalék volt tavaly, azaz 2011-ben, kevesebb, mint a 2010-es, 6,52 százalékos süllyedés. Előzőleg, 2009-ben 2,39 százalékkal drágult az euró a dollárhoz képest. A mostani utolsó ára, a pénteki késői 1,2970 dollár az utóbbi néhány évben megszokotthoz hasonlóan továbbra is közelebb jár a közös valuta eddigi rekordjához, a 2008. júliusban beállított 1,6038 dollárhoz, mint az eddigi mélypontjához, a 2000. októberben mért 0,8225 dollárhoz. 

Az idei év első nagy próbája az euró számára a következő hetekben esedékessé váló, több százmilliárd eurónyi kormányadósság lesz. A Citigroup adatai szerint 2012 első negyedében 457 milliárd euró szuverén valutauniós adósság jár le; ebből csaknem 113 milliárd eurónyi törlesztési kötelezettség Olaszországé.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!