//www.portfolio.hu/deviza_kotveny/akk/rogan_a_kajman-szigeteki_ceg_nem_offshore.184159.html
Most nem belemenve a fenti nonszenszbe, inkább a letelepedési államkötvény gazdasági racionalitásánál maradnék, amiről már korábban többször írtam.
Mivel a hírek szerint ez egy 2%-os kamatozású kötvény, amit 5 év után Magyarország visszafizet, ezért eddig azt gondoltam, hogy Magyarország számára ebből a piaci kamatszint (4-5%) és a 2%-os kamatszint közötti különbség lesz a nyereség: a letelepedni vágyó beéri alacsonyabb kamattal (5 évig, utána visszakapja a pénzét, mint egy sima államkötvény esetében is!), cserébe itt élhet.
Habár ez is csak fejenként évi kb. 2 millió forintot jelent, amiért ráadásul cserébe még szolgáltatások is járnak, tehát gyakorlatilag semmibe nem kerül a letelepülni vágyónak az ideköltözés és semmit nem nyer vele a magyar állam - írtam korábban. Ám kiderült, hogy a helyzet még ennél is kacifántosabb. A letelepedési engedélyeket intéző offshore adóparadicsomokban bejegyzett cégek (vajon miért nem az állam maga végzi ezt???) a 250 ezer euró névértékű államkötvényt 221 000 euróért vehetik meg a magyar államtól. Természetesen a magyar államnak az 5 év múlva, a lejáratkor a 250 000 eurót kell kifizetnie, plusz közben a kamatokat. Tehát Magyarország kap kötvényenként 221 000 eurót és 5 év alatt visszafizet 275 000 eurót. Az effektív kamatláb kb. 4,5% ha jól számolom.
Mit jelent ez? Azt, hogy Magyarország a letelepedési államkötvényekkel pont annyiért tud bevonni devizahitelt, mint egyébként tudna, ha semmit nem adna a kötvények mellé, tehát abszolút nem keres vele semmit, viszont az ígért közszolgáltatásokkal költsége lesz. Azaz nettó mínuszos ez az üzlet a magyar állam számára, tisztán pénzügyi alapon (persze lehet hogy letelepszik itt közben a kínai Steve Jobs, ami óriási gazdasági fellendülést okoz, de ezt nem tudom megítélni, nincs rálátásom). Viszont a közvetítőcég, akire továbbra sem tudjuk mi szükség van, 70 000 eurót keres fejenként. Az 1 000 embernél már 70 millió euró. 20 MILLIÁRD forint. Magánzsebekbe. Nem kevés pénz. Erre mondják azt jól tájékozott amerikaiak: Dead giveaway (szöveg alul)
****
Eközben zajlik az új világkép kibontakozása: a hozamvadászat egyre inkább átterjed a részvényekre is. Véleményem szerint nagyjából láttuk a gobális W jobb alsó pontját, és a világgazdaság lassan felívelő pályára kerülhet, ami sok eszköz (főleg részvény és ingatlan) esetében még a jelenlegihez képest is drasztikus (pozitív) újraárazást okozhat. A normalizálódó világra, a stabilitás visszatértére még nincs felkészülve mindenki. A kötvénypiacokon már nagyjából kiárazódott a szélsőséges forgatókönyvek bekövetkezésének valószínűsége, de számos részvénypiacon még komoly hozamokra lehet kilátás a következő 2-3 évben. Mondjuk nem biztos hogy ezt akkor kell megjátszani, amikor zsinórba mennek már hetek óta fel a tőzsdeindexek...