A Családi Otthonteremtési Kedvezményt, vagyis a CSOK vissza nem terítendő támogatását, a jelenlegi potenciális jogosultak 17 százaléka kívánja igénybe venni, derült ki az MNB legfrissebb Hitelezési Folyamatok kiadványából. A 272 ezer háztartás legnagyobb része, 38 százaléka jelenlegi lakását újítaná fel, 33 százalék használt lakást vásárolna belőle, 24 százaléka pedig jelenlegi lakását bővítené. A GDP növekedését leginkább serkentő új lakást mindössze 9 százaléka vásárolna, vagy építene, ami hozzávetőlegesen 24 ezer plusz lakást jelent. Ez nagyjából összhangban van a jegybanknak azzal a várakozásával, hogy 2017 végéig a CSOK 10 ezer addicionális új lakás építését generálhatja.
Ugyanakkor az MNB szerint a februárban, márciusban készített felmérés megállapításai az elkövetkező időszakban, az új építésű lakáskínálat növekedésével párhuzamosan még jelentősebben változhat.
A felmérés szerint egyébként a gyermekek számának növekedésével nő a CSOK-felvételi kedv: a háromgyermekesek egyharmada, a négygyermekesek közel fele nyilatkozott úgy, hogy igénybe venné a támogatást.
A CSOK-ra aktuálisan jogosultak és érdeklődők háztartásaiban átlagosan 2,2 gyermek van. A gyermekvállalási kedvre gyakorolt hatásról összességében az mondható el, hogy 24 százalékuk lenne hajlandó a támogatás esetleges felvételekor a jelenleginél több gyermeket vállalni – ők is döntően egy gyermeket.
A megelőlegezett CSOK kapcsán tett gyermekvállalás vonatkozásában a lakosság szerint jelentős kockázatként jelenik meg a munkaviszony és a párkapcsolat bizonytalansága, valamint a vállalt gyermekekhez kapcsolódó költségek. Ez alapján előreláthatóan a támogatást a közeljövőben igénybe vevő háztartások számára a vállalt gyermek(ek) meg nem születéséből adódó kockázat nem lesz jelentős mértékű, állapította meg az MNB felmérése.
mfor.hu