EUR/HUF (292,00 – 296,00): Tegnap folytatódott a hétfőn kezdődött forintgyengülés. Régiós társainknál is látható hasonló folyamat, illetve a kötvénypiacon is megfigyelhető némi hozamemelkedés. A friss Varga-csomag hatása is benne van az aktuális árfolyam-alakulásban, de az elmúlt hetek 300 feletti, 290 alatti hullámvasútja után a forint közelít a korábban bejárt tartomány
közepe felé. Meglátjuk, hogy kialakít-e egy szűkebb sávot, amit egyensúlyinak mondhatunk. Jelenleg 293-295 között folyik a kereskedés, a további fejlemények nagyban függnek a FED ülésétől és az EURUSD mozgásától.
EUR/USD (1,3340 – 1,3460): Ma este kezdődik az FOMC ülése, mely sajtótájékoztatóval, nyilatkozattal és friss előrejelzésekkel fog zárulni. Ezek eredményeképpen a piac iránymutatást vár a FED politikáját illetően. Az utóbbi 2-3 hét dollárgyengülését javarészt a monetáris politika körüli bizonytalanságok okozták.
Fontos lenne tudni, hogy a jegybank milyen mutatókat figyel a mennyiségi lazítás szempontjából, milyen értéket kellene ezeknek elérni, illetve a célértékektől való eltérést hogyan kezelnék a monetáris politika vetületében. A döntéshozó testület igen megosztottnak bizonyult a közelmúltban a QE tekintetében.
Többen szorgalmazták a pénzpumpa leállítását annak alacsony hatékonysága miatt, mások épp ellenkezőleg a fenntartása, sőt mennyiségi növelése mellett álltak ki, mondván további impulzusra van szüksége a gazdaságnak a kilábaláshoz. Bernankenak egyértelmű, tiszta üzenetet kellene adnia, emellett a vélhető szembenállás ellenére konszenzusos döntést kellene sugároznia. Mindezek mellé jön még Bernanke hitelessége, mely újra megmérettet a döntést követő kommunikáció és a FED tényleges jövőbeni politikája tükrében.
Összességében, ha a piac kiszámíthatónak, hitelesnek értékeli és megnyugvással fogadja a FED stratégiáját, akkor láthatunk némi dollárerősödést, de egy újabb csalódás az eurót erősítené.
CHF/HUF (237,00 – 241,00): A svájci jegybank kamatdöntő ülése előtt egy nappal pletykák keringenek az alkalmazott árfolyamküszöb megemeléséről. Ennek egyrészt fundamentálisan lenne értelme, másrészt viszont az intervenciós limit 1,25-re vagy magasabb szintre emelése drága mulatság lenne a jegybanknak.
A jelenlegi árfolyamszint mellett nem igényel mindennapi beavatkozást a monetáris politika számára fontos küszöbszint védelme, így vélhetőleg még nem fognak ehhez az eszközhöz nyúlni. Az EUR/CHF 1,2320 környékén letáborozott, ezért a forint gyengülése teljes mértékben látható a svájci frankkal szemben is. 239 környékén voltak reggel a bankközi piacon a jegyzések, nem csodálkoznánk, ha hamarosan 240 fölé kúszna a kurzus.
mfor.hu