3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hosszú távon vonzók lehetnek a kelet-közép-európai gyógyszerpiac szereplői, bár a jelenlegi gazdasági helyzet érzékenyen érinti őket - olvasható az Erste Bank elemzői közleményében.

Az Erste elemzői a magyar Richter és a szlovén Krka részvényeit tartják a legvonzóbbnak, bár a magyar cég célárát 41 ezer forintra csökkentették, hosszútávon még így is az egyik legkedvezőbb befektetésnek tartják a szektoron belül. A szakemberek szerint az orosz piac növekedése, a javuló értékesítési összetétel és az alacsony bázis lehetnek a garanciák a hosszútávú növekedésre.

A világszerte tapasztalható visszaesést Magyarországon még súlyosbította a forint erősödése, mely negatívan érintette a gyógyszergyártókat. Az általános eladói hullámban az a tényező azonban nem kapott szerepet, hogy az orosz piac fokozatosan kezd magához térni.

„Az alapkamat-emelési láz máris elérte Európát, amelynek következményeként az Európai Központi Bank 4,25 százalékra emelte az irányadó rátát. Nyugat-Európában mindeközben a gazdasági növekedés lassulása várható. A kelet-közép-európai országokban is napirenden van a kamatemelés, a kötvényhozamok pedig emelkednek. A kelet-közép-európai vállalatok minimális külső eladósodottsága miatt a pénzügyi eredményeikre tett hatás minimálisnak tekinthető. Éppen ezért a kockázatmentes kamatok és a devizaárfolyamokra vonatkozó változó kilátások nyomnak inkább a latban” – jelentette ki Vladimira Urbankova, a nemzetközi Erste Bank Csoport gyógyszerpiaci elemzője.

„A forint az elmúlt hetekben a valaha elért legerősebb csúcsra szaladt az euróval szemben, ennek megfelelően át kellett írnunk a Richterre és az Egisre vonatkozó devizakilátásokat az elkövetkezendő időszakra" - fejtette ki az elemző.

Az Erste szakemberei szerint a visszaesés egyik oka, hogy Közép-Kelet-Európában most folyik a gyógyszerkasszák átalakítása, a cél, hogy a fogyasztók minél nagyobb részt fizessenek a tényleges árból. Ez rövid távon fájdalmas folyamat, de hosszabb távlatban a régió gyógyszerpiacának növekedése biztosítva van, a várakozások szerint csökken majd a régió sé az uniós egészségügyi és gyógyszerkiadások közti különbség.

„A kelet-közép-európai piacok erőteljesebb volatilitásról számolnak be a soron következő jelentési szezon során, ezért a további csökkenést sem tartjuk kizártnak. Másrészről viszont a kelet-közép-európai régió vezető gyógyszergyártói kiváló értéket jelentenek nyomott árakon. A társaságok üzleti kilátásai szintén ígéretesek, amelyet leginkább az értékesítés erősödése segít elő a fő exportpiacnak számító Oroszországban. A régió legkiemelkedőbb gyógyszeripari vállalatai (főként a Krka) a nyugat-európai piacokon is komoly lehetőségeket ragadhatnak meg - elsősorban a szabadalmak lejárta és/vagy egy-egy piaci rést megcélzó stratégiájuk révén” – mondta Vladimira Urbankova.

A két magyar gyógyszerrészvény, a Richter és az Egis esetében vételre ajánlják a papírokat az Erste elemzői, bár a célárakat 41 ezer, illetve 21 ezer forintra csökkentették.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!