Az Erste elemzői a magyar Richter és a szlovén Krka részvényeit tartják a legvonzóbbnak, bár a magyar cég célárát 41 ezer forintra csökkentették, hosszútávon még így is az egyik legkedvezőbb befektetésnek tartják a szektoron belül. A szakemberek szerint az orosz piac növekedése, a javuló értékesítési összetétel és az alacsony bázis lehetnek a garanciák a hosszútávú növekedésre.
A világszerte tapasztalható visszaesést Magyarországon még súlyosbította a forint erősödése, mely negatívan érintette a gyógyszergyártókat. Az általános eladói hullámban az a tényező azonban nem kapott szerepet, hogy az orosz piac fokozatosan kezd magához térni.
„Az alapkamat-emelési láz máris elérte Európát, amelynek következményeként az Európai Központi Bank 4,25 százalékra emelte az irányadó rátát. Nyugat-Európában mindeközben a gazdasági növekedés lassulása várható. A kelet-közép-európai országokban is napirenden van a kamatemelés, a kötvényhozamok pedig emelkednek. A kelet-közép-európai vállalatok minimális külső eladósodottsága miatt a pénzügyi eredményeikre tett hatás minimálisnak tekinthető. Éppen ezért a kockázatmentes kamatok és a devizaárfolyamokra vonatkozó változó kilátások nyomnak inkább a latban” – jelentette ki Vladimira Urbankova, a nemzetközi Erste Bank Csoport gyógyszerpiaci elemzője.
„A forint az elmúlt hetekben a valaha elért legerősebb csúcsra szaladt az euróval szemben, ennek megfelelően át kellett írnunk a Richterre és az Egisre vonatkozó devizakilátásokat az elkövetkezendő időszakra" - fejtette ki az elemző.
Az Erste szakemberei szerint a visszaesés egyik oka, hogy Közép-Kelet-Európában most folyik a gyógyszerkasszák átalakítása, a cél, hogy a fogyasztók minél nagyobb részt fizessenek a tényleges árból. Ez rövid távon fájdalmas folyamat, de hosszabb távlatban a régió gyógyszerpiacának növekedése biztosítva van, a várakozások szerint csökken majd a régió sé az uniós egészségügyi és gyógyszerkiadások közti különbség.
„A kelet-közép-európai piacok erőteljesebb volatilitásról számolnak be a soron következő jelentési szezon során, ezért a további csökkenést sem tartjuk kizártnak. Másrészről viszont a kelet-közép-európai régió vezető gyógyszergyártói kiváló értéket jelentenek nyomott árakon. A társaságok üzleti kilátásai szintén ígéretesek, amelyet leginkább az értékesítés erősödése segít elő a fő exportpiacnak számító Oroszországban. A régió legkiemelkedőbb gyógyszeripari vállalatai (főként a Krka) a nyugat-európai piacokon is komoly lehetőségeket ragadhatnak meg - elsősorban a szabadalmak lejárta és/vagy egy-egy piaci rést megcélzó stratégiájuk révén” – mondta Vladimira Urbankova.
A két magyar gyógyszerrészvény, a Richter és az Egis esetében vételre ajánlják a papírokat az Erste elemzői, bár a célárakat 41 ezer, illetve 21 ezer forintra csökkentették.