3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Richter és a Mol papírjai emelkedtek a legnagyobb mértékben a héten a Budapesti Értéktőzsdén, az OTP árfolyama szerdán került 5.400 forint fölé, és ugyanennyin zárta a hetet. A BÉT részvényindexe, a BUX a múlt héten 1,61 százalékkal erősödött, 23.416,53 ponton zárt pénteken. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 2.189,52 ponttal, 9,3 százalékkal áll magasabban.

A hét meglehetősen iránytalan kereskedéssel indult a BÉT-en, a hétvégi önkormányzati választások eredménye nem hatott igazán a kereskedésre, bár az, hogy az index nem csökkent, valamint hogy a forint több havi szintre erősödött, (az euró 272 forint környékén ingadozott) elemzők szerint jelentheti a külföldi bizalom erősödését. Annak ellenére, hogy az ázsiai piacok esése és az amerikai, valamint az európai iránykereső hangulat következtében enyhe csökkenést vártak kedden a BÉT-en, BUX ismét erősödni tudott. Az emelkedést az OTP vezette, a bankpapír tartotta a múlt héten elért 5.300 forintos szintet, s napi csúcsa közelében, 5.349 forinton zárt.

Szerdán az OTP átlépte az 5.400 forintos, következő ellenállási szintet, de a Mol is erősödött, a 21.000 forintos technikai szint felett tudott zárni, ezzel gyakorlatilag elérte a szeptember közepi szinteket. Elemzők úgy vélekedtek, hogy mindkét "nagy" papír előtt - a Mol és az OTP szerdán a Budapesti Értéktőzsde forgalmának kétharmadát adta - technikai értelemben "terület nyílik meg". A legnagyobb bankot több kedvező hír is segíti, például a forint erősödése, miután az elmúlt negyedévben rekord szinteket döntött a svájci frank, ami azt a kockázatot hordozta, hogy a hitelportfólión belül nőhet a nemfizetők aránya.

Az OTP és a Mol emelkedését leszámítva a hét első három napján meglehetősen eseménytelen, alacsony forgalmú  kereskedés volt a BÉT-en, a befektetők a csütörtökön kezdődő amerikai gyorsjelentési szezont várták.

Csütörtökön bizonytalanság látszott a nemzetközi piacokon, a hét eleje óta tartó emelkedésben szünetet vártak a piaci szakértők.  A BÉT-en sem élénkült meg a forgalom, ugyanakkor a Richter csaknem 4 százalékot erősödött azután, hogy  kiderült: a vállalat  megveszi a svájci PregLem gyógyszercéget, ami elősegíti a magyar gyógyszergyár térhódítását a fontosabb európai piacokon.

Péntek volt a héten az egyetlen nap, amikor mínuszban zárt a BUX, ám ez összhangban volt az európai tőzsdemozgásokkal, és elemzők szerint a nemzetközi hangulat továbbra is alapvetően pozitív.

A heti részvényforgalom 81,5 milliárd forint volt, míg az elmúlt héten 105,59 milliárd forintot ért el. Az összforgalom 58,83 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki. A Mol 22,08 százalékkal, a Richter 8 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 2,98 százalékkal részesedett.

Az OTP 2,70 százalékos erősödéssel 5.400 forinton zárta hetet. A Mol 0,02 százalékkal gyengült, 21.000 forinton fejezte be a kereskedést pénteken. A Magyar Telekom ára 0,15, a Richter árfolyama 3,89 százalékkal nőtt.

Kiemelkedő mértékben, 7,14 százalékkal 615 forintra drágultak a Synergon részvényei.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 8,83 ponttal, 0,41 százalékkal 2.158,86 pontra emelkedett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!