A jelentős közel-keleti és észak-afrikai politikai feszültség, az USA részvények iránti megnövekedett nemzetközi kereslet és a felélénkülő amerikai gazdaság közepette igencsak érdekesnek számít, hogy a dollár az év első két hónapjában csökkenő trendet mutatott. A dollárindex február utolsó napján 77 alá – az idei év legmélyebb szintjére – esett vissza. A tavalyi év végétől számítva az USD kicsit több mint 2 százalékkal csökkent. Igaz ez még nem számít jelentős mozgásnak, viszont az árfolyam ezzel már megközelített néhány hosszabb távú kritikus szintet, így pl. a novemberi 75,63-as mélypontot vagy a 2009 végén jegyzett 74,17-es állást. A tavalyi év közepe, tehát az euró-válság tetőzése óta több mint 13 százalékkal csökkent a dollárindex.
De mégis mitől vonszolja magát az amerikai valuta? Erre számos lehetséges magyarázat kínálkozik. Először is az elmúlt hetekben, mind az eurót, mind a fontot az azzal kapcsolatos várakozások segítették, hogy a vonatkozó központi bankok megemelhetik az alapkamatokat a következő hónapokban. Ezzel szemben, az USA gazdaságának javuló tendenciája ellenére, a Fed ismételten kijelentette, hogy hosszabb ideig nem fog hozzányúlni a kivételesen alacsonyra szabott kamatlábakhoz. Másodsorban, a fenti monetáris politikai állásfoglalás fényében, a dollárt továbbra is olcsó finanszírozási eszközként használják. Harmadsorban pedig az is szerepet játszik, hogy a nemzetközi befektetők többsége komolyan aggódik az USA fiskális politikája, pontosabban annak hiánya miatt.
Hiba lenne a dollár idei gyengélkedésének túlzottan nagy jelentőséget tulajdonítani. Az idei év mozgásai alapján egyelőre nem igazán lehet kivenni semmilyen konkrét „trendet” a nagy valuták alakulásában. A kereskedők a maguk részéről a short pozíciót favorizálják a dollárnál, az euróval, a fonttal és az ausztrál dollárral szemben. Ezek a pozíciók nyereséget és veszteséget egyaránt eredményeztek, azonban a profit nem volt jelentős. Fennállhat viszont a veszélye annak, hogy ezeknek a short pozícióknak a többsége idővel kifárad, arra csábítva a trédereket, hogy szorosabbra húzzák a stop losst. Általánosságban elmondható, hogy a dollár short pozíciók elég magasak, tekintettel az árfolyammozgás kiszámíthatatlanságára.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.