3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Januárban a forint több mint 2 százalékkal tudott erősödni, amivel a feltörekvő piaci devizák körében a hatodik legjobban teljesítő fizetőeszköz lett. 2012 egészét nézve pedig a negyedik legeredményesebb.

Január nyertese a román lej

A Financial Times az egyik cikkében a feltörekvő piaci valutákat vette górcső alá, illetve azok januári teljesítményét. Ez alapján jól látható, hogy a vesztesek táborát az ázsiai devizák uralják: a szingapúri dollár, az indonéz rúpia, a malajziai ringgit és a tajvani dollár, melyek mindegyike 2 százalékos veszteséget mutat. Mindez azzal magyarázható, hogy a japán jegybank gyengíteni akarja a jent, ez pedig a többi devizát is magával húzza. 

Az ázsiai fizetőeszközök között a legnagyobb vesztes a dél-koreai won volt a dollár ellenében, mely több mint 2 százalékot veszített értékéből egyetlen hónap alatt, míg összességében a legrosszabb feltörekvő piaci deviza a dél-afrikai rand volt 5 százalékos csökkenéssel. Az afrikai ország helyi nehézségektől szenved a bányavállalatok tavaly óta zajló sztrájkjai miatt. Ennek hatására a nemzetközi befektetők elbizonytalanodtak, ami a randra is kihat. A malajziai ringgit alakulását szintén helyi problémák okozzák: a közelgő választásokkal kapcsolatos feszültségek ijesztik el a befektetőket.

Ugyanekkor a kelet-európai valuták mind a nyertesek közé tartoznak: a román lej például több mint 4 százalékot tudott erősödni, míg a bolgár leva, a magyar forint, az orosz rubel és a török líra is ugyanebbe a kategóriába tartozik. Mivel az euró eddig erősödni tudott a dollárral szemben a feltörekvő piaci devizák is nyereségre tettek szert, hiszen a befektetők egyre kevésbé tartanak a közös európai valuta összeomlásától. A folyamatot segítette még a nagyobb kockázati étvágy is. Szakemberek véleménye szerint a befektetők kifejezetten előtérbe helyezik a kelet-európai pénznemeket. A második legjobb januári teljesítményt egyébként a brazil real nyújtotta, hiszen 3 százalékkal tudott erősödni.

2012 nyertesei: Fülöp-szigeteki peso, perui új sol, lengyel zloty és a forint

Egyáltalán nem véletlen a cikk szerzője szerint, hogy a tavalyi év legnagyobb nyertesei a feltörekvő piaci devizák voltak. A magyar forint közel 5 százalékkal emelkedett annak ellenére, az év folyamán sorozatosak voltak a kamatcsökkentések. A forint ráadásul sok befektetőt meg is lepett az év végén, akik egyébként az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos aggodalmak miatt óvatosan közelítettek a hazai fizetőeszközhöz. (Mára már tudjuk az IMF-történet véget is).

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!