Január nyertese a román lej
A Financial Times az egyik cikkében a feltörekvő piaci valutákat vette górcső alá, illetve azok januári teljesítményét. Ez alapján jól látható, hogy a vesztesek táborát az ázsiai devizák uralják: a szingapúri dollár, az indonéz rúpia, a malajziai ringgit és a tajvani dollár, melyek mindegyike 2 százalékos veszteséget mutat. Mindez azzal magyarázható, hogy a japán jegybank gyengíteni akarja a jent, ez pedig a többi devizát is magával húzza.
Az ázsiai fizetőeszközök között a legnagyobb vesztes a dél-koreai won volt a dollár ellenében, mely több mint 2 százalékot veszített értékéből egyetlen hónap alatt, míg összességében a legrosszabb feltörekvő piaci deviza a dél-afrikai rand volt 5 százalékos csökkenéssel. Az afrikai ország helyi nehézségektől szenved a bányavállalatok tavaly óta zajló sztrájkjai miatt. Ennek hatására a nemzetközi befektetők elbizonytalanodtak, ami a randra is kihat. A malajziai ringgit alakulását szintén helyi problémák okozzák: a közelgő választásokkal kapcsolatos feszültségek ijesztik el a befektetőket.
Ugyanekkor a kelet-európai valuták mind a nyertesek közé tartoznak: a román lej például több mint 4 százalékot tudott erősödni, míg a bolgár leva, a magyar forint, az orosz rubel és a török líra is ugyanebbe a kategóriába tartozik. Mivel az euró eddig erősödni tudott a dollárral szemben a feltörekvő piaci devizák is nyereségre tettek szert, hiszen a befektetők egyre kevésbé tartanak a közös európai valuta összeomlásától. A folyamatot segítette még a nagyobb kockázati étvágy is. Szakemberek véleménye szerint a befektetők kifejezetten előtérbe helyezik a kelet-európai pénznemeket. A második legjobb januári teljesítményt egyébként a brazil real nyújtotta, hiszen 3 százalékkal tudott erősödni.
2012 nyertesei: Fülöp-szigeteki peso, perui új sol, lengyel zloty és a forint
Egyáltalán nem véletlen a cikk szerzője szerint, hogy a tavalyi év legnagyobb nyertesei a feltörekvő piaci devizák voltak. A magyar forint közel 5 százalékkal emelkedett annak ellenére, az év folyamán sorozatosak voltak a kamatcsökkentések. A forint ráadásul sok befektetőt meg is lepett az év végén, akik egyébként az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos aggodalmak miatt óvatosan közelítettek a hazai fizetőeszközhöz. (Mára már tudjuk az IMF-történet véget is).
mfor.hu