A forintpiac három legfontosabb tényezője szerintem a magas reálkamat (nagyon ritka a világban, Lásd (Ir)reál kamat) és kamatkülönbözet; a komoly külkereskedelmi mérlegtöbblet; és végül az országkockázat.
A magas carry és a külkermérleg miatt ha nem rontja el nagyon a hitelességét a kormány, akkor a forintnak erősnek, mi több, erősödőnek kellene lennie. És valóban, miközben a magyar országkockázati felár jelentősen emelkedett az elmúlt egy évben, a forint mégsem lett gyengébb. A carry és a többlet ugyanis folyamatos felértékelődési nyomás alá helyezi a forintot és ez ellensúlyozta a CDS emelkedéséből származó leértékelődési nyomást (természetesen ez egy nagyon leegyszerűsített és nem is feltétlenül helyes modellje a forintpiacnak).
Ha a külföld valóban elhinné, hogy Magyarország rendbe szedi az államháztartást, és a CDS emiatt jelentősen tudna esni, akkor akár még komolyabban beerősödhet a forint. Ha a többi tényező változatlansága mellett a "hitelesség" javul, az országkockázat csökken, akkor a forint erősödhet. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy ezt a monetáris tanács nem nézné feltétlenül túl jó szemmel és további forinterősödésre kamatvágásokkal reagálna.
Ha tartós lesz a Magyarország adósságával szembeni bizalom, akkor könnyen lehet, hogy sikerül megvalósítani amire a kormány vágyott: alacsonyabb kamatokat. S mindez nem kellene, hogy gyengébb forinttal járjon. A kulcs tehát az, hogy mennyire bíznak hazánk adósságában. Ha bíznak, akkor lehet simán akár 4-5%-os kamat is 270-es forint mellett.