3p

A görög mentőcsomag az esetlegesen vártnál kisebb eufóriát hozott a piacoknak. Az EUR/USD nem tudta az 1,33-as várat bevenni egyelőre, ami némi csalódás jelenthet azoknak, akik úgy gondolják, hogy a görög dráma véget ért, olvasható a Commerzbank szerda reggeli deivizapiaci elemzésében.

EUR/HUF: A forint jól tartja magát, annak ellenére, hogy az évek óta húzódó és stagnáló túlzott deficiteljárás hazánkkal szemben új fázisba lépett. Brüsszel ma tárgyalja a kohéziós alapok befagyasztását, mellyel 56milliárd forintnyi támogatástól esne el Magyarország. Ősszel öt ország kapott figyelmeztetést az EU-tól szankciókat kilátásba helyezve, közülük egyedül mi kerültünk az eljárás ezen fázisába.

A büntetés még elkerülhető, a deficitcsökkentés érdekében a kormány által kidolgozott intézkedéstervet vizsgálja jelenleg az uniós bizottság. A brüsszeli eredmény 1-2 forintos mozgást okozhat, de alapvetően a nemzetközi fejlemények és az EUR/USD
mozgása determinálják a mai forintkereskedést.

EUR/USD: A görög mentőcsomag az esetlegesen vártnál kisebb eufóriát hozott a piacoknak. Az EUR/USD nem tudta az 1,33-as várat bevenni egyelőre, ami némi csalódás jelenthet azoknak,
akik úgy gondolják, hogy a görög dráma véget ért. A nem irányított csőd bekövetkezésének valószínűsége valóban szignifikánsan csökkent, ugyanakkor jelentős kockázatokat hordoz még magában a helyzet.

A magánbefektetőknek ugyanis igen nagy arányban kellene részt venni egy önkéntes kötvénycsereprogramban (ahol a megállapodás szerint a görög állampapírok névértékének 53,5%-át veszteségként fogadják el a hitelezők), ahhoz, hogy az ún. Collective Action Clause ne aktiválódjon.

Ez a klauzula ugyanis arról rendelkezik, hogy ha a kötvénytulajdonosok nagy többségét (várhatóan 75 százalékát) nem éri el a kötvénycserére önkéntesen jelentkezők száma, akkor a többségi akarat érvényesülése miatt nem önkéntes alapon indulna meg az adósság átstruktúrálása.

A kvázi „kényszerített” átstruktúrálással viszont jogilag a nemzetközi sztenderd pénzügyi szerződésekben Görögország szerződésszegést követ el (ISDA definíció szerint default-nak minősülne), ami gyakorlatilag azt jelentené, hogy minden próbálkozás ellenére mégis lezuhanna Görögország a szakadék széléről.

Ez tehát az óvatos örömködés oka. Érdemes lesz figyelni a következő napokban érkező, a
kötvénycsereprogrammal kapcsolatos fejleményekről szóló információkat. Ha sikeres lesz a program, akkor nyílhat tér az 1,33 feletti régiók felé.

Adatok terén a kínai beszerzési menedzser index némi javulást mutatott, ami pozitívan lepte meg az elemzőket - talán kisebb mértékű kontrakcióval lehet számolni, mint eddig gondolták. Az USA-ból
másodlagos lakáspiaci adatok érkeznek délután, egyebekben nem lesz nagy piacmozgató publikáció.

CHF/HUF: A második görög csomag körüli kérdőjelek, illetve a svájci jegybank vezetésével és az árfolyamküszöb jövőjével kapcsolatos köztes állapot miatt a frank tegnap sem tudott
gyengülni az euroval szemben, sőt érdemben meg sem mozdult. A forinttal szembeni erősödés a hazai deviza teljesítményének köszönhető, és jelen helyzetben további javulást is csak az EUR/HUF keresztárfolyam mozgása indukálhat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!