3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtökön ismét Görögország került a gazdasági hírek fókuszába, melyek szerint a dél-európai ország nem fogja tudni teljesíteni kötelezettségeit. A kellemetlen hírre gyengült az euró, és azzal együtt a forint is, áll a Commerzbank napi kommentárjában.

EUR/HUF (266,00 – 268,20): A hét utolsó napját gyengüléssel kezdi a forint, 267 fölötti szintről indul a kereskedés. Tegnap a német pénzügyminiszter hangot adott azon véleményének, (számos korábbi cáfolat után) hogy szerinte a görög államadósság lejáratait át kellene ütemezni, sőt a görög kormányszóvivő is úgy fogalmazott, hogy nem kérdéses a görög kötelezettségek időpontjainak átstrukturálása. A hellén CDS-felárak rekordmagasságokba szöktek, általánossá vált a kockázatkerülés a devizapiacokon, masszívan erősödött a svájci frank és az amerikai dollár az euróval szemben. A régión belül a forinton érződött leginkább, hogy romlik Görögország miatt a hangulat, így tudott a hazai fizetőeszköz 267,40 közelébe gyengülni.

A kínai adatcsokorban szereplő makroszámok szinte mindegyike magasabb lett a várakozásoknál: jobban nőtt az első negyedéves GDP, nagyobb ütemben emelkedett a márciusi infláció és a termelői árindex, gyorsabban bővült a kiskereskedelmi forgalom is. Az impozáns kínai számok nem tudtak jó hangulatot teremteni a fejlődő piacokon a kiújult görögországi gondok miatt.

EUR/USD (1,4400–1,4520): Napon belül egy százalékot erősödött a dollár 1,45-ről 1,4370-ig a Görögországból érkező aggodalmak miatt, de a mélypontról hamar visszagyengült a dollár és újra 1,45-öt mutattak a monitorok. A dollár árfolyammozgása mögött az állhat, hogy ma - csakúgy, mint a kínaiak - az amerikaiak is sok adatot közölnek élükön az inflációval. Az árindex az USA-ban is nagy valószínűséggel emelkedést fog mutatni, de hiába gyorsul az infláció, ha a FED részéről nem kommunikálják az ezzel általában együttjáró kamatemelési esélyek növekedését. EUR/USD relációban úgy látszik már kevésbé fontos az eurozóna válsága, sokkal fontosabb az, hogy a FED mikor és mit lép például az exit stratégia kérdésében. Mindemellett a dollár helyzete sem makulátlan: újra kampánytéma az Egyesült Államokban a jelenleg 14300 milliárd dollárra rúgó eladósodottság lefaragásának terve, ami előbb-utóbb fájdalmas megszorításokkal fog járni.

CHF/HUF (206,10 – 208,60): Erősödött a frank a görögök kiújult problémái miatt, az EUR/CHF árfolyama 1,2850-ig süllyedt, a CHF/HUF árfolyama 3 hetes csúcson, 208 felett is járt. Ma reggelre ehhez képest erősödni tudott a forint, valamivel 207 alatt kereskednek a frank/forint devizapárral.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!