4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kedvező hangulatban ismét 265 környékére erősödött a forint az utóbbi napokban az euróval szemben. Egyelőre minden jel arra utal, hogy hétfőn tovább csökken majd az alapkamat, ezzel kapcsolatban az elemzők kiemelik, hogy a fokozatosan olvadó alapkamat egyre kevésbé védi a forintot, mely továbbra is sérülékeny.

A kedvező hangulatban ismét 265 környékére erősödött a forint az utóbbi napokban az euróval szemben. Egyelőre minden jel arra utal, hogy hétfőn tovább csökken majd az alapkamat, ezzel kapcsolatban a Raiffeisen Bank elemzői kiemelik, hogy a fokozatosan olvadó alapkamat egyre kevésbé védi a forintot, mely továbbra is sérülékeny.

Kedvező nemzetközi befektetői hangulat mellett folytatódott a forint-rali az előző héten is, az euró árfolyama ismét a 265-ös szintig süllyedt, ami viszont változatlanul erős támasza az árfolyamnak - olvasható a Raiffeisen heti devizaelemzésében.

Szerda reggel is jól indult a nap a forint számára a bankközi devizapiacon: a délelőtt tapasztalt 265-ös árfolyam 0,44 százalékkal volt alacsonyabb a keddinél. A dollárral szemben 177,37-nél állt a forint a nap első felében, a svájci frank jegyzése pedig 175,07-nél volt. A forint mellett a régiós devizák is hasonlóan jó teljesítménnyel kezdték a kereskedést: a lengyel zloty 0,32 százalékos erősödés után 4,09-nél állt, míg a cseh korona 25,471-es szintje 0,22 százalékkal volt alacsonyabb a keddinél.

A várakozásokat alulmúló harmadik negyedéves GDP statisztika (-7,2 százalék év/év) nem volt hatással a forint árfolyamára, a lokális tényezőknek tehát változatlanul kevés szerepe van - emelik ki a Raiffeisen szakemberei.

Ez alól persze kivételt jelentenek a kamatdöntéssel kapcsolatos várakozások. A hétfői IMF hitelcsomagról szóló tájékoztatón elhangzott jegybank-alelnöki nyilatkozatra - Karvalits szerint kívánatos és lehetséges a további kamatcsökkentés - erősödéssel reagált a forint. A negatív GDP statisztikán túl a kamatcsökkentés mellett szól a sorozatban harmadik hónapja csökkenő inflációs adat is: októberben 4,7 százalékos volt az éves átlagos drágulási ütem. A fenti események tehát arra utalnak, hogy az MNB monetáris tanácsa nem lassít a kamatcsökkentés ütemén, így a hétfői kamatdöntésen újabb 50 bázispontos vágás következhet.

forrás: Raiffeisen Bank

"Az előző hetekben végbement erősödés mellett azonban ne feledkezzünk meg a forint elmúlt hónapban tapasztalható sérülékenységéről sem. A fokozatosan olvadó kamatszint egyre kevesebb védelmet jelent a forintnak, a globális hangulat elromlása esetén pedig ismét előtérbe kerülhetnek a magyar gazdaság problémái (államháztartási hiánycél tarthatósága, a régiót alulmúló növekedés), ami újabb gyengülési hullámot okozhat a forint piacán" - figyelmeztetnek a Raiffeisen elemzői. Ennek megfelelően az euró vételét javasoljuk forint ellenében a jelenlegi árfolyamszinteken.

A technikai indikátorokból az látszik, hogy a forint árfolyamát a pirossal jelölt trendcsatorna közepe nem állította meg, így a nyár elejétől számított csatorna (264-277) széléhez tart. A 264-es szint már kétszer megállította az erősödést és most is erre számítunk. Akár duplaalj formációt is kirajzolhat a forint. Az árfolyam megint túlságosan eltávolodott az 50 napos mozgóátlagtól és ez akár komoly visszahúzó erőt is képviselhet. A 264-es szintek áttörése esetén a korábbi mélypontok (262) jelenthetnek átmeneti megállót. Északra a kék trendvonal valamint az 50 napos mozgóátlag az ellenállás. A technikai indikátorok már a fordulat jeleti mutatják, gyengülést prognosztizálva.

A nemzetközi devizapiacokon a Raiffeisen szakértői további dollárgyengülésre számítanak az euróval szemben, szerintük a következő hónapokban új éves csúcsra emelkedhet az árfolyam.

Az amerikai kamatpolitika oldaláról nem várható változás a következő fél-háromnegyed évben sem. Erre utalt hétfői nyilatkozatában Ben Bernanke, a Fed elnöke, aki szerint a gazdasági növekedés csak mérsékelt lesz az idei év utolsó negyedévében, és a kamatszint hosszabb távon is alacsony maradhat. Bernanke szerint a jegybank politikája a dollár erősödését fogja támogatni (bár ennek ellentmond a hosszabb távon alacsony kamatszint), ez a megjegyzése azonban már nem talált meghallgatásra, mivel a nyilatkozattal párhuzamosan gyengült a zöldhasú.


Az inflációs folyamatok nem lesznek hatással a Fed politikájára a következő hónapokban. A szerdai adatok szerint a defláció ugyan várhatóan gyors ütemben mérséklődik (1,3 százalékról 0,3 százalékra) és néhány hónap múlva ismét 2 százalék körüli drágulási ütem lehet az USA-ban, ez azonban szinte kizárólag az olajár bázis-hatásának lesz majd köszönhető, ezért nem fogja kamatemelésre ösztönözni a Fed döntéshozóit - jósolják az elemzők.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!