4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Monetáris Tanács továbbra is megerősítve érezheti a kamatcsökkentési ciklus mögötti érveket: a reálgazdaság gyengélkedése vártnál is rosszabb, az inflációs statisztikák viszont egyre alacsonyabbak lesznek. További kamatcsökkentésekre tehát lehet és kell is számítani - vélik a Raiffeisen Bank elemzői.

Sűrű volt a hét

A hét első felében megérkeztek a hírek a devizakötvény kibocsátásával kapcsolatosan. Az állam sikeresen beszerezte idei devizaszükségletének több mint felét, igaz, az árazás nem sikertörténet. Az öt és tízéves kötvények rendre 335 és 345 bázispontos felárral keltek el, ami a két (310-330) és három évvel ezelőtti (265) felárnál is nagyobb. Ráadásul szintén a héten Szerbia és Románia is bocsátott ki dollárkötvényeket: előbbi hasonló felárat fizetett, utóbbi alig kétharmadát - írják heti elemzésükben a Raiffeisen Bank elemzői. Hozzáteszik: "legjobb hiszemben is csak annyit állapíthatunk meg, hogy a magyar állam kockázati megítélése nem kedvező".

Ezt követően a GDP-adatok meglepően erős visszaesést tükröztek: egy negyedév alatt 0,9 százalékal csökkent az összjövedelem, éves visszatekintésben kiigazítva 2,8 százalékot. A 2012-es éves teljesítmény így -1,7 százalék lett. Ennek túlnyomó részét az ipari termelés csökkenése okozta, a havi adatokból ez már sejthető, de az építőipar és a mezőgazdasági is masszívan visszaeshetett - összegzik az elemzők.(Az ide vezető folyamatokról többet olvashat az Így lett az elrugaszkodás évéből a süppedés éve című cikkünkben.)

Az infláció mindemellett relatív pozitív jelzésekkel szolgált, a januári statisztika 3,7 százalékos éves drágulást mutatott. A KSH jelzései szerint a 10 százalékos háztartási energiaár-csökkentésnek csak egy része lett belekalkulálva a januári adatba, így tehát további süllyedésre számítanak az elemzők.

Mindezek után a Monetáris Tanács továbbra is megerősítve érezheti a kamatcsökkentési ciklus mögötti érveket: a reálgazdaság gyengélkedése vártnál is rosszabb, az inflációs statisztikák viszont egyre alacsonyabbak lesznek. További kamatcsökkentésekre tehát lehet és kell is számítani - hangsúlyozzák a bank szakemberei.

Ami a jövő héten visszafoghatja a forintot a gyengüléstől, az a pénteki jelentés az Európai Bizottságtól. Most teszik közzé előrejelzéseiket a 27 tagországra vonatkozóan, így többek közt a hazai deficit-számokat is. A büdzsé pedig nagyon a határon lesz: szinte biztos, hogy az idei várakozás -3 százalék körül fog alakulni, a kérdés csak az, hogy a kritériumon belül vagy kívül.

(mfor.szerk.: Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője február 28-án az MFOR konferenciáján előadást tart a hazai vállalkozások működési környezetéről.)

Kettős Európa

Annak ellenére, hogy nem tekintettek optimizmussal az Eurostat csütörtöki publikációjára a Raiffeisen szakemberei, az eurózóna gazdasági teljesítménye a negyedik negyedévben még így is negatív meglepetést hozott. Negyedéves alapon 0,6 százalékkal esett vissza a GDP az eurót használó régióban, amiben nagy szerepet kapott, hogy lényegében az összes nagy gazdaság érezhető recesszióba csúszott. Negyedéves alapon már nem beszélhetünk kétsebességes eurózónáról: a központi Németországban a GDP közel annyival csökkent, mint a periféria egyik problémás gazdaságában, Spanyolországban. A szakemberek mindezek ellenére továbbra is úgy vélik, hogy a negyedik negyedév volt ennek a gazdasági ciklusnak a mélypontja. A bank elemzői úgy vélik, a kilábalás pedig nem azonos dinamikával fog megvalósulni a különböző tagállamokban: a központi országokban idén már ismét pluszba tud fordulni a gazdasági teljesítmény (még ha ezek a pluszok kicsik is lesznek), míg a periféria recesszióban ragad.

Érdekes kettősség jellemezte a hetet a gazdaságpolitikusok nyilatkozatai terén is az euróval kapcsolatosan. A politikai szinten jól láthatóan kezd elszigetelődni a francia vezetés, mások rendre azt a nézetüket fejezik ki, hogy az euró árfolyamának meghatározásában egyedül a piacnak lehet szerepe. A másik oldalon az EKB-ban megjelent a kettősbeszéd, és ez nem kevés értetlenséget okoz. Az egyes jegybankári nyilatkozatokban megjelenik az euró erősödésének kockázata, mások kijelentései pedig pontosan ennek ellentétét tartalmazzák - részletezik az elemzők. Vélhetően erős ellentétek feszülnek az intézményen belül is, ami semmi esetre sem tesz jót a piacok bizalmának - és ennek kárát az euró árfolyama látja, ami komolyabb hullámzást követően letért három hónapja tartó erősödési trendjéről.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!