A következő napokban egy átmeneti időszak lesz a magyar tőzsde szempontjából, hiszen Amerikában már lecsengeni látszik a gyorsjelentési szezon, míg nálunk még nem jönnek a cégek eredményei. Ennek köszönhetően ismét a külföldi makroadatok felé fordulhat a befektetők figyelme, a tengerentúlon például fontos számok látnak napvilágot a héten.
A hétfői nap még viszonylag csendesen telik majd el a várakozások szerint, mindössze Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke mond beszédet egy rendezvényen, erre érdemes lesz figyelni.
Kedden aztán beindul az adatdömping: itthon a KSH reggel közli a munkanélküliség január-március közötti adatát. Szintén kedden jelenik meg a német inflációs adat, a szakemberek minimális emelkedést várnak a fogyasztói árakban. Amerikában kedd délután jelenik meg a S&P/Case-Shiller lakásárindex, mely újabb 18,8 százalékos zuhanást mutathat az ingatlanárakban.
A szerdai nap lesz a legsűrűbb a nemzetközi piacokon, hiszen akkor több fontos statisztika is megjelenik. Előtte azonban érdemes kiemelni a hazai eseményeket: a KSH az ipari termelői árakról és a lakásépítések, építési engedélyek számáról közöl adatokat. Japánban kamatdöntés lesz szerdán, azonban a várakozások szerint nem fog változni a 0,1 százalékos alapkamat.
A tengerentúlon szerda délután közlik a gazdasági növekedés első negyedéves becslését. A tavalyi negyedik negyedévben 6,3 százalékkal esett vissza az amerikai gazdaság, ennél most jobb adatot várnak, az elemzők szerint 5 százalék körüli lehetett a recesszió az év első három hónapjában. Mindez azt jelentené, hogy a válság nehezén, a legrosszabb negyedéven már túl van az amerikai gazdaság. A Fed szerdán tart kamatdöntő ülést, mellyel egyidőben a legutóbbi ülés jegyzőkönyvét is nyilvánosságra hozza. A várakozások szerint szinten marad majd a 0,25 százalékos alapkamat Amerikában, azonban az alternatív eszközök területén okozhat meglepetést a jegybank, elképzelhető, hogy ismét új eszközöket jelentenek be.
Csütörtökön további fontos adatok jönnek, mindenekelőtt itthonról a külkereskedelmi termékforgalom január-februári részletes statisztikája. Nagy-Britanniában a Nationwide közli az ingatlanárak alakulásáról szóló statisztikáját, mely éves szinten 15,8 százalékos árzuhanást mutathat áprilisra. Németországban a kiskereskedelmi forgalom, illetve a munkanélküliség adatai befolyásolhatják a befektetői hangulatot.
Amerikában is fontos számok jönnek csütörtökön, többek között a személyes kiadások alakulásáról kaphatunk képet, ami szorosan összefügg a szerdán megjelenő GDP-adattal. Emellett a szokásos heti munkanélküliségi adatok is jönnek, valamint a chicagoi beszerzési menedzserindex.
Május elseje is csak nálunk lesz ünnepnap, Amerikában pénteken is kinyitnak a tőzsdék. Sőt, marad néhány fontos makroadat a hét végére is: a gyáraknak adott megrendelések márciusi statisztikája, valamint a Reuters és a Michigani Egyetem közös fogyasztói hangulatindexe lehet érdekes.