EUR/HUF (278,00 – 280,00): A leminősítés hatását a tegnapi nap folyamán lehetett látni, némi gyengüléssel reagált a forint, de nem vetett komolyabb szelet a hír. A reggelt 279 környékéről indítjuk – ez nem azt jelenti, hogy erősödne a forint és távolról sem azt, hogy a fennálló problémákkal kapcsolatosan bármi pozitív változás lenne. Az októberi előzetes ipari termelési adat 8,3%-os növekedést mutat, szemben a 9,7%-os elemzői várakozással, de a 10,9%-os előző havi adathoz képest sem rózsás optikailag. A forint árfolyamát az enyhén gyengülő dollár tartja 280 alatt. Délután, az aktív kereskedési órák után érkezik a hazai költségvetési egyenleg aktuális száma. Semmi érdemleges változást nem várunk a mai naptól, csendes oldalazgatás a legvalószínűbb.
EUR/USD (1,3290 – 1,3390): Az Eurozóna pénzügyminiszteri találkozón a tagállamok kisegítési mechanizmusáról, a közös deviza védelméről, gazdasági reformokról esett eddig szó. Konkrétum még nincs, de több miniszteri nyilatkozatból látható, hogy két bástya köré építenek: az eurozónát együtt kell tartani illetve az egyéni tagállamok gazdálkodását nagyobb felelősséggel és szigorúbb szabályok mentén kell kialakítani. Az ECB kötvényvásárlása zajlik a háttérben, ahogy a FED is aktívan pumpálja a pénzt a piacra. A pénteki gyenge amerikai munkanélküliségi adat mély nyomokat hagyott és kissé gyengíti a dollárt az euróval szemben, de ez nem volt elég ahhoz, hogy az 1,3475 technikai szintet elérje a kurzus. A dollárerősödés útjában kisebb küszöbök állnak 1,3205 és 1,3150-nél.
USD/JPY (82,30 – 83,10): A rossz NFP (amerikai munkanélküliségi adat) és a FED likvidásbővítése önmagában dollárgyengítő hatású, ezt azonban nem lehet látni az euróval szemben az eurozóna saját szuverén problémái miatt. A jennel szemben viszont igen. A japán deviza a kieresztő szelep szerepét tölti be, úgy tűnik a dollár itt tud komolyabb gyengülést produkálni, december elmúlt néhány napjában 84,40-ről 82,30-ig erősödött a jen. Ez természetesen nincs a szintén gyengülésben érdekelt japán pénzügyi vezetés érdekében. Noda pénzügyminiszter enyhe verbális intervenciót alkalmazva jelezte a piacok számára nemtetszését. Mivel ez sok hatással nem lesz, elképzelhető, hogy az eddig kisebb sikerrel interveniáló jegybank ismét akcióba lendül és újra többfrontossá alakul a devizaháború.
CHF/HUF (212,00 – 215,00): A frank nem gyengül, de nem is erősödik 1,3050 EUR/CHF árfolyam alá. A forint árfolyama így maradt a 213-214-es centrumban.
mfor.hu