Az utóbbi napokban egyre többen vetették fel, hogy korántsem tekinthető biztosnak az újabb fél százalékos szigorítás, mivel az év elején jelentősen javult a hangulat a nemzetközi piacokon és a forint is erősödni tudott.
Éppen ezért előzetesen sem lett volna meglepő, ha most a korábbinál kevésbé lett volna egyhangú a Monetáris Tanács döntése, várható volt, hogy néhányan a tartásra vagy a kisebb emelésre szavaznak. Az viszont meglepő volt, hogy a többség a kamat tartása mellett foglalt állást.
A Reuters által a múlt héten megkérdezett 21 elemző közül ugyanis 15 fél százalékos kamatemelésre számított, a többiek prognózisa egyenlően oszlott meg a 25 bázispontos emelés és a kamattartás között.
A döntés után a forint pillanatok alatt 303-ig gyengült az euróval szemben a korábbi 301,50 körüli szintekről. Nem sokáig tartott azonban a gyengülés, pár perc alatt 302 környékére jött vissza az euró jegyzése.
"Úgy gondoljuk, hogy az elmúlt hetek látványos javulása ellenére felesleges kockázatot vállalt, és így hibázott az MNB abban, hogy ma nem emelte tovább az alapkamatot. Az ország kockázati megítélését tükröző indikátorok a nagy javulás után jelenleg is csak a december végi helyzethez hasonlítanak, azonban el kell ismerni, hogy az év első heteiben mind a hazai, mind a nemzetközi folyamatokban komolyabb javulás következett be" - vélekedik a döntés kapcsán Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere.
A döntés hátteréről délután három órától sajtótájékoztatón számol be Simor András, az MNB elnöke, az eseményről az mfor.hu is tudósít.
mfor.hu