Borítékolható az idei és a jövő évi költségvetési hiány elszállása az államháztartásban, a kérdés csak az, mennyivel lépjük túl a célt - olvasható a Raiffeisen szokásos heti devizaelemzésében. A bank szakemberei szerint előbb-utóbb a forintnak is reagálnia kell a fenti kockázatokra, ez pedig gátat szabhat az erősödésnek.
Múlt héten kiderült, hogy a fizetési mérleg statisztikát másképpen készíti most már az MNB, mint korábban (a tavalyi hiány ezért nem is a GDP 8,4 százaléka volt, hanem csak 7,5 százalék), ráadásul a magyar gazdaság alkalmazkodása elképesztő ütemben zajlik, olyannyira, hogy idén a 2. negyedévben közel fél milliárd euró többlet volt a fizetési mérlegben. Ez azért meglepő volt - vélekednek a Raiffeisen Bank szakemberei.
A másik meglepetést a S&P hitelminősítő intézet szállította: péntek délután módosította a magyar adósság-besoroláshoz (BBB-) rendelt negatív kilátást, stabilra. Ez ugyan nem felminősítés, de azért kedvező lépés, amit a későbbiekben még több és nagyobb lépések követhetnek (12-18 hónap távlatában).
A hírnek megörült a forintpiac, az EUR/HUF jegyzés a korábbi 270 körüli szintről 267-re mozdult el. A látóhatáron egyelőre több kellemes meglepetést nem igen látunk, sőt a költségvetés oldaláról (mind a tavalyi, mind az idei, mind a jövő évi) csupa rossz hír érkezik. Ezek közül a legfontosabb a jövő év: egyre világosabb, hogy a tervezett költségvetés időzített bombákat tartogat, imígyen még a költségvetési szigor iránt rendkívül elkötelezett kormányzat számára is nehéz volna annak betartása.
Azaz: borítékolható a jövő évi hiány elszállása az államháztartásban (egyébként az ideié is). A kérdés a mértéken van. "Azt gondoljuk, hogy a piac lassan érzékennyé válik a fenti kockázatokra, ez pedig meggátolja a forint további erősödését: fenntartjuk 270-es decemberi, illetve 285-ös márciusi EUR/HUF célárfolyamunkat" - olvasható az elemzésben.
Technikailag az látszik, hogy az árfolyam a korábbi lila trendcsatorna 0.5x tükrözésébe akadt bele és meredeken lefelé vette az irányt. A forint miután elhagyta világoskék csatornáját és a 23.6 százalékos Fibonacci szintet (270) úgy tűnik, hogy a 264-es korábbi mélypontokat vette célba. A forint legutoljára az év legelején tartózkodott ennél alacsonyabb szinteken.
Az északi irányba az ellenállások a lila szaggatott vonal, a világoskék trendcsatorna és a Fibonacci szintek. A technikai indikátorok lassan egyértelműen beadják az eladási jelzéseket megnyitva az irányt ebből a szempontból is az erősebb forint előtt.