Romlott a balti, valamint a svéd szuverén adósságokra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a szerdai londoni kereskedésben, annak nyomán, aznap nem sikerült egy lett kormánykötvény-aukció, és a cáfolatok ellenére nem szűnő híresztelések terjednek a piacon a lett valuta leértékeléséről. Valamelyest gyengült a többi közép-kelet-európai szuverén adós - köztük Magyarország - londoni CDS-jegyzése is.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél szerdán az MTI-nek elmondták: a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Lettország esetében 6,591 százalék volt középárfolyamon az aznapi késői londoni kereskedésben, az előző esti 6,289 százalékos New York-i záró után.
Litvánia CDS-jegyzése 4,075 százalékról 4,481 százalékra, Észtországé 3,166 százalékról 3,455 százalékra szélesedett.
Nőtt a svéd szuverén adósság piaci biztosítási tranzakcióinak díja is, 0,56 százalékról 0,677 százalékra, tekintettel a svéd bankrendszer igen jelentős érdekeltségeire és kinnlevőségeire a balti köztársaságokban.
A CDS-piaci gyengülés érezhető volt a többi térségi EU-tagállam - különösen Magyarország - esetében is. A magyar adósság határidős biztosítási tranzakcióinak díjtétele 3,091 százalékról 3,225 százalékra, Bulgáriáé 2,98 százalékról 3,066 százalékra, Romániáé 2,975 százalékról 3,056 százalékra, Lengyelországé 1,616 százalékról 1,645 százalékra emelkedett.
Az aktuális kelet-európai CDS-árazások ugyanakkor továbbra is jelentősen elmaradnak a korábbi hónapok globális pénzügyi pánikja során mért csúcspontoktól.
Magyarország esetében április elején 5,40 százalék körüli, március elején még 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon; ez utóbbi az eddigi csúcspont.
A Londonban szerdán kialakult magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente valamivel több mint 322 ezer euróba kerül a londoni CDS-piacon, a negyedévvel ezelőtt kért 630 ezer euró helyett.
A Lettországra érvényes CDS-szint az idei év korábbi szakaszában még 10-11 százalék környékén járt.
Lettországra két nagy nemzetközi hitelminősítő is - Standard & Poor's, Fitch Ratings - befektetési kategória alatti, magas hozamú szuverén adósbesorolást tart érvényben, "BB plusz" szinten. Az EU-ban csak két országnak van spekulatív hitelminősítői osztályzata; a másik Románia, amelyet a két cég ugyancsak "BB plusz" besorolással listáz.
(MTI)