4p

A feltörekvő piacok legérdekesebb sztorija a jövő heti magyar kamatdöntő ülés lesz, mivel immár nem egyértelmű a kimenete. A piac bele is élte magát a történetbe, az utóbbi napok árazásából úgy tűnik, vágást szeretne látni - olvasható a Raiffeisen Bank szokásos heti elemzésében. Mindemellett - a bank szakemberei szerint külföldi események hatására - jelentősen javultak a magyar finanszírozási körülmények a mögöttünk lévő napokban, a hozamgörbe rálapult a 7 százalékos szintre, a rövid oldalon ez alá is süllyedt.

A kormány a "magyar kártyával" játszik

A monetáris tanács mindenképpen megosztott lesz, akármilyen döntés is szülessen, és ez nem jó üzenet. Főként, hogy a véleménykülönbségek maradandónak ígérkeznek - emeli ki az elemzés. A Raiffeisen szakértői szerint vélhetően legalább három tag fog csökkentésre szavazni, miután másfél hete Kocziszky és Gerhardt is erre utaló nyilatkozatot tett, Cinkotai pedig már eddig is így tett az elmúlt hónapokban. Az EU/IMF-tárgyalások megítélésében azonban a belső tagok nagy valószínűséggel óvatosak maradnak, és a kockázati mutatók friss javulását ideiglenesnek tekintik egyelőre.

"Részünkről mi is ezen véleményt osztjuk, mert úgy véljük, a kormány a tárgyalásokon a magyar kártyát játssza, aminek nem a megegyezés, hanem a tárgyalóasztalnál maradás az elsődleges célja. Különösképp nem láthat okot a hitel-szerződés aláírására a kormányzat, amennyiben a jelenlegi magyar euróhozamok huzamosabb ideig fennmaradnak, ezek a rövid-távú kamatok ugyanis közel lehetnek a nemzetközi segítség kamatához. Akár el is játszadozhatnak eurókötvények kibocsátásának gondolatával. Következésképp ugyanolyan hosszú és hullámzó eredményességű tárgyalási időszakra számítunk, mint ami az idáig tartó utat jellemezte. Ez pedig hasonlóan hullámzó piaci környezetet is jelent, és a mostaninál gyengébb forintárfolyamot" - olvasható a Raiffeisen elemzésében. A bank szakemberei egyébként a hét elején megjelent harmadik negyedéves stratégiájukban is hasonlóan vélekedtek: szerintük valószínűbb, hogy nem lesz IMF-megállaodás, mivel a kormánynak nem érdeke az.

Persze az elemzők szerint egy esetleges kamatvágást is meg lehet könnyen magyarázni: az utóbbi hetekben számos jegybank döntött úgy, hogy lazítja a monetáris kondíciókat (a teljesség igénye nélkül: az EKB, az ausztrál, a brazil, a cseh, a dél-afrikai és dél-koreai jegybankok). Ilyen környezetben pedig a kamatelőny növelését jelenti a magyar 7 százalékos alapkamat változatlansága.

A részvénypiac is megélénkült az IMF-tárgyalások hírére

A kedden kezdődött IMF tárgyalás hatására pozitív fordulat bontakozott ki a magyar piacon, amely a vezető papírok árfolyamában is jól tükröződött. Bár ennek ellenére sem sikerült kitörnie a BUX-nak, sőt a hét vége felé az amerikai vállalatok vegyes eredményű gyorsjelentéseire, vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatokra elkezdett lefelé korrigálni. Ezzel pedig a keddi szintekre esett vissza, azaz folytatta a már hetek óta tartó oldalazását a 17 000 forint feletti szűk sávban. Az elmúlt hét forgalma az évben a harmadik legalacsonyabb volt.

Az OTP nagyon érzékenyen reagál a nemzetközi befektetői hangulatra, ennek megfelelően a hét eleji magyar piaccal szembeni optimizmus hatására komoly erősödéssel indította a hetet, de ez a lendület a hét második felére elfogyott és a havi átlag 80 százalékának megfelelő forgalom mellett az előző heti záró szintekre korrigált vissza. A papír a tavaly ősz óta fennálló háromszögben mozog továbbra is, amely egyre jobban szűkül, így lassan egy nagyobb elmozdulás várhatóaz árfolyamában.

A másik papír, amely szintén jelentős emelkedéssel kezdte a hetet, a Mol volt, de az olajpapír ezt tartani is tudta. A KMG EP kazah olajcéggel kötött adásvételi szerződés hatására tovább bővül a Mol kitermelő üzletága. Mivel már eddig is jelen voltak Kazahsztánban, így az eddigi tapasztalatokra építve, és a szinergiákat kihasználva tovább erősödhet a vállalat a pozíciója a piacon. Emellett szintén pozitív hírként hatott, és a papírok árfolyamában is tükröződött, a kurdisztáni projekt olajkészlet mennyiségének felfelé módosítása. Ennek megfelelően az utoljára május elején látott 17 100 forintig emelkedett, egyre jobban közelítve a 17 176-os ellenállást. Támaszt a május végi mélypontból húzott trendvonal ad 16 500 forint környékén. A forgalom a havi átlag felett mozgott kicsivel.

A Richter az előző hetekhez hasonlóan a 37 000 forintot próbálgatta, itt is megfigyelhető volt a hét eleji emelkedés, majd a kis mértékű korrekció. A Magyar Telekom teljesített legrosszabbul a nagypapírok közül, az emelkedés gyorsan eltűnt, és három héttel ezelőtti mélységekbe esett vissza 430 forintig. Támaszt a 430, majd a 425 forint ad. Emellett a forgalom az előző héthez hasonlóan a havi átlag felét sem érte el.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!