Miközben az év első három hónapjában még 51 százalékkal több lakást adtak át 2013 hasonló időszakához képest, addig az április és június közötti időszakban mindössze 1 százalékos volt az éves plusz. Ugyan az átadott lakások számának negyedévről negyedévre történő alakulásába az időjárás is beleszólhat, hiszen az idei, szinte fagy nélküli téli időben előrébb hozhatta az átadásokat, a kiadott lakásépítési engedélyek számának alakulásában is megtorpanást láthatunk az éves összevetésben. Az első 3 hónapban kimutatott 19,6 százalékos dinamika ugyanis 16,7-re szelídült.
Így az évesített adatoknál (adott negyedév és az azt megelőző 3 negyedév összege) továbbra sem látunk érdemi elmozdulást a grafikonokon, különösen a korábbi évek tükrében.
A másik csalódást okozó szám a kedd reggel közölt KSH-adatsorban a vállalkozások által átadott lakások számának alakulása volt. Miközben az első negyedévben a továbbértékesítésre épített vállalkozói teljesítmény 120 százalékos ugrást mutatott éves összevetésben, a második negyedévben ismét 17 százalékos a mínusz. Ugyan könnyen lehet, hogy ezek a hatalmas "eltolódások" is ez enyhe téli időjárásra vezetők vissza, mindenesetre a második negyedévben átadott új lakásoknak csak a 38,1 százalékát építették vállalkozások, ami 5 negyedéves mélypontot jelent.
Ráadásul mivel a vállalkozók alapvetően a fővárosban és a nagyobb városokban fejlesztenek, így a közeljövőben sem várhatunk jelentősebb felfutást, ha a kiadott engedélyek összetételét megvizsgáljuk. A megyei városokban a teljes első félévben ugyanis kevesebb engedélyt adtak ki, mint 2013-ban. Igaz, ezt kompenzálhatja a fővárosi 21 százalékos megugrás.
Ha az első félévben átadott lakások számát országos bontásban vizsgáljuk meg, akkor azt láthatjuk, hogy Észak-Magyarország (-61,4%) és Dél-Alföld (-33,1%) kivételével minden régióban pozitív elmozdulást regisztrált a KSH, a megyei jogú városok összesített adatában viszont itt is erős mínusz (-18,5%) szerepel.
Visszatérve az újonnan kiadott építési engedélyekre, az adatsorban még egy szembeötlő változást láthatunk, mégpedig az üdülők erős felfutását. Ugyan az üdülőkre kiadott engedélyek száma egy nagyságrenddel kisebb a lakóépületekénél, így egy kisebb nominális változás is jelentős százalékos elmozdulást okozhat, a legdinamikusabb felfutást kétségtelenül itt figyelhetjük meg.
mfor.hu