3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első negyedéves kirobbanó számok tükrében csalódást keltő eredményeket produkált a második negyedévben a lakásépítési piac.

Miközben az év első három hónapjában még 51 százalékkal több lakást adtak át 2013 hasonló időszakához képest, addig az április és június közötti időszakban mindössze 1 százalékos volt az éves plusz. Ugyan az átadott lakások számának negyedévről negyedévre történő alakulásába az időjárás is beleszólhat, hiszen az idei, szinte fagy nélküli téli időben előrébb hozhatta az átadásokat, a kiadott lakásépítési engedélyek számának alakulásában is megtorpanást láthatunk az éves összevetésben. Az első 3 hónapban kimutatott 19,6 százalékos dinamika ugyanis 16,7-re szelídült.

Így az évesített adatoknál (adott negyedév és az azt megelőző 3 negyedév összege) továbbra sem látunk érdemi elmozdulást a grafikonokon, különösen a korábbi évek tükrében.

A másik csalódást okozó szám a kedd reggel közölt KSH-adatsorban a vállalkozások által átadott lakások számának alakulása volt. Miközben az első negyedévben a továbbértékesítésre épített vállalkozói teljesítmény 120 százalékos ugrást mutatott éves összevetésben, a második negyedévben ismét 17 százalékos a mínusz. Ugyan könnyen lehet, hogy ezek a hatalmas "eltolódások" is ez enyhe téli időjárásra vezetők vissza, mindenesetre a második negyedévben átadott új lakásoknak csak a 38,1 százalékát építették vállalkozások, ami 5 negyedéves mélypontot jelent.

Ráadásul mivel a vállalkozók alapvetően a fővárosban és a nagyobb városokban fejlesztenek, így a közeljövőben sem várhatunk jelentősebb felfutást, ha a kiadott engedélyek összetételét megvizsgáljuk. A megyei városokban a teljes első félévben ugyanis kevesebb engedélyt adtak ki, mint 2013-ban. Igaz, ezt kompenzálhatja a fővárosi 21 százalékos megugrás.

Ha az első félévben átadott lakások számát országos bontásban vizsgáljuk meg, akkor azt láthatjuk, hogy Észak-Magyarország (-61,4%) és Dél-Alföld (-33,1%) kivételével minden régióban pozitív elmozdulást regisztrált a KSH, a megyei jogú városok összesített adatában viszont itt is erős mínusz (-18,5%) szerepel.

Visszatérve az újonnan kiadott építési engedélyekre, az adatsorban még egy szembeötlő változást láthatunk, mégpedig az üdülők erős felfutását. Ugyan az üdülőkre kiadott engedélyek száma egy nagyságrenddel kisebb a lakóépületekénél, így egy kisebb nominális változás is jelentős százalékos elmozdulást okozhat, a legdinamikusabb felfutást kétségtelenül itt figyelhetjük meg.

Kiadott engedélyek összesített négyzetmétere

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!