3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jen erősödésével kapcsolatos aktuális spekulációk mögött Japán külföldön tartott tőkéjének példátlan mértékű "hazamenekítése" áll, a földrengés és a cunami következtében. Az 1995-ös kobei földrengéssel való összehasonlítás hamis prognózisokat szülhet, így az árfolyam sokkal kiszámíthatatlanabb lehet, mint azt sokan gondolnák.

Japán jelenleg (és akkoriban is) a világ legnagyobb hitelezőjének számít, az ország ugyanis sokkal nagyobb tőkét tart külföldi eszközökben, mint a külföldi befektetők Japánban. Elsősorban ez a tény áll a jelentős jen-erősödés mögött. Ennek az egyensúlyhiánynak – első ránézésre – sokkal súlyosabb következményei lehetnek, nemcsak azért mert a várható kárköltségek valószínűleg meghaladják az 1995-ös katasztrófát, hanem mivel most kétszer akkora tőke van külföldi eszközökben, mint 16 évvel ezelőtt. Ezek a külföldi befektetések ráadásul igencsak nyereségesek voltak az elmúlt 12 hónapban és jóval több profitot termeltek, mint a belföldi eszközpiacok.

Ez ellen szól az a tény, hogy Japán vállalati szektora sokkal jobb helyzetben van most, mint 1995-ben. A 90-es évek közepén a japán vállalatok még csak nagyjából félúton jártak a mérleg-kiigazítás folyamatában, mely az eszközárak 80-as évek végén / 90-es évek elején történt összeomlása után vált szükségessé. Felhasználható többlettőke sem állt akkoriban rendelkezésre. Ez annyiban áll éles ellentétben a mostani helyzettel, hogy a japán vállalatok immár többletet tudnak felmutatni (nettó megtakarítások a befektetésekhez képest). Ezen felül az "adósság / saját tőke arány" áttételes hatása is felére csökkent ugyanebben az időben. Így míg a 90-es évek közepéhez képest sokkal nagyobb és jövedelmezőbb a külföldi beruházás (nominálisan és a GDP százalékában egyaránt), addig kevésbé szükséges ezeknek a nyereségeknek a lehívása, tekintettel a pozitívabb vállalati mérlegekre.

Ezzel együtt az is döntő tényező, hogy a kárköltségek milyen mértékben terhelik majd a vállalati- és az állami szektorokat. Az ún. katasztrófa-kötvények (CAT) reakciója azt mutatja, hogy a piac – ahogy már a japán kötvény- és az állami CDS-piacok is – már az új helyzetnek megfelelően helyezkedik, (igaz az utóbbit a likviditás miatt nem kell túlhangsúlyozni). A jen sorsa végső soron azon fog múlni, hogy melyik hatás dominál majd. Amennyiben a költségteher nagyobb része az állami szektorra esik, úgy az államadósság olyan szintre emelkedhet, ami már nehezen fenntartható, főleg a belföldi megtakarítások leapadása miatt. Mindez valószínűleg csökkenést idéz majd elő a jennél.

Igazság szerint a jennel kapcsolatban pillanatnyilag sokkal több a kérdés, mint a válasz. Azonban, akik jelentős növekedésre számítanak, azoknak szem előtt kell tartaniuk, hogy a legnagyobb különbséget a 90-es évekhez képest a Japán Központi Bank lehetséges intervenciója jelenti. Japán devizatartaléka azóta több mint hétszeresére növekedett, és a bank intervenciója ezúttal nagyobb valószínűséggel számíthat nemzetközi támogatásra, mint pl. a tavaly szeptemberi beavatkozás során. Ez azonban még nem jelent koordinált intervenciót a jen gyengítéséhez, sokkal inkább egy olyan intézkedést takar, mely hatékonyabbnak bizonyulhat a többi ázsiai központi bank intézkedésénél, ahol a vonatkozó valuták "versenyképességére" törekednek.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!