3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Noha a nyitást követően is komoly veszteséget mutattak a New York-i tőzsdék irányadó indexei napközben sikerült az esés egy részét ledolgozni. A zárás előtt aztán újra jöttek az eladók és jelentős veszteséggel zártak a mutatók.

A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 521,42 ponttal, azaz 4,64 százalékkal 10718,35 pontra esett. Az S&P 500-as mutató 51,91 ponttal, 4,43 százalékkal 1120,62 pontra mérséklődött. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 101,47 ponttal, 4,09 százalékkal gyengült és 2381,05 ponton zárt.

A befektetők már a nap elején is pesszimisták voltak, melyet az elemzők két fontos okra vezettek vissza. Egyrészt az amerikai gazdaság teljesítménye kapcsán komoly kételyekkel találkozhatunk, egyre többen tartanak attól, hogy újabb recesszió jön. Ennek ugyan még egyetlen kézzelfogható jelét sem észlelhettük, az elmúlt hetekben, hónapokban publikált makroadatok között ugyan több gyengébb is akadt, ám ezek csak a konjunktúra gyengülését, nem pedig a gazdasági visszaesését tükrözték. A Fed keddi kamatdöntő ülésén sem volt szó recesszióról, csupán gyengébb növekedést említettek a döntéshozók. 

Szerdán az eladásra a másik okot az szolgáltatta, hogy felmerült Franciaország leminősítése. A gallok a legbiztonságosabb AAA jelzővel bírnak, sokan az esetleges leminősítés kapcsán a görög és portugál államcsőd közeli helyzetet vizionáltak. A Moody's igyekszik nyugtatni a piacokat: a franciákkal kapcsolatos mai aggodalmak után a hitelminősítő szakembere a Reutersnek azt mondta, hogy továbbra is marad Franciaország AAA-minősítése stabil kilátással, mindez azonban nem sokat ért.

Több elemző is a túladott részvénypiacról értekezett, ezek között volt Brian Moynihan, a Bank of America vezére, aki konferenciahíváson keresztül próbálta ma nyugtatni a befektetőket. Szavai csak időlegesen hatottak, hiszen az utolsó percekben ismét durva eladások jellemezték az amerikai piacokat.

A vállalati hírek közül a brit HSBC bank tranzakciója érdemel említést, mely a Capital One-nak eladta amerikai bankkártya ágát. A felfordult piaci helyzetre jellemző, hogy a 2 milliárd dollár feletti bevétel ellenére is 7 százalékkal zuhant a HSBC árfolyama, míg a Capital One egy százalékot veszített.

A szerdai nap után talán nem is az esés ténye, hanem az újabb eladási hullám intenzitása meglepő. Úgy tűnik, hogy a korábban optimistának tekinthető piacok most a "legrosszabb forgatókönyveket" kezdik el beárazni.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!