5p

A magyar piacon a múlt hét viszonylag csendesen alakult, ám a jövő héten kezdődő IMF-tárgyalások felpörgethetik az eseményeket. Több fontos papír, így az OTP és a Mol is egy szűk sávban mozgott az elmúlt hetekben, amelyből nagyobb elmozdulás jöhet a Raiffeisen heti elemzése szerint.

A jövő héten jutunk el oda, hogy a novemberben megindított kérelemnek megfelelően leüljön a kormánnyal tárgyalni egy nemzetközi pénzügyi segítségről az EU és az IMF tárgyalóbizottsága. A nyolc hónap hosszú volt, és bizony sokszor tűnt úgy, sosem lesz belőle semmi. Persze érdemi diskurzusra még maga Orbán Viktor sem számít egyelőre, jó esetben is csak ősszel kezdődhet el a lényegi fázis. A héten megjelent sajtóinformációk szerint az EU egy olyan kívánságlistával érkezik, melyen a Raiffeisen elemzői szerint kevés a kormány által kategorikusan elutasított lépés található, ennek ellenére számos probléma állhat a megegyezés útjában.

A kormány a nagy léptékkel tolta át az utóbbi napokban a jövő évi büdzsé keretszámait, hogy kész helyzet elé állíthassa a nemzetközi feleket, és ennek leginkább a költségvetés látja kárát. Az utolsó pillanatokban is még több száz milliárdos változtatásokat eszközöltek, képviselő legyen a talpán, aki megalapozott véleményt tudott alkotni. A legtöbb kritikát kiváltó pontok is csak látszólag lettek kezelve, az elfogadott számok továbbra is túlontúl optimista forgatókönyvekre épülnek, egyes bevételek sokszorosan túlbecsültek, a növekedési pálya pedig tündérmesébe illik.

Az érkező tárgyaló delegáció miatt két monetáris tanácstag, Gerhardt Ferenc és Kocziszky György máris kamatcsökkentésben gondolkozik. Egy a héten megjelent interjúban azt jelezték, hogy akár már ebben a hónapban vágnának (július 24-én van a következő kamatdöntő ülés). Gerhardt szerint 4 százalék és 5,5 százalék közötti kamat lehet megfelelő egy olyan országnak, mint a miénk. Gerhardt és Kocziszky mellett Cinkotai János hosszú ideje a kamatcsökkentés pártján áll, az utóbbi üléseken rendre 25 bázispontos csökkentést szeretett volna. A héttagú tanácsban ez még nem jelent többséget, de a későbbiekben egy további tag véleményének változása is elegendő ahhoz, hogy megváltozzon az alapkamat. A belső tagok közül Király Júlia már másnap jelezte, szerinte korai kamatcsökkentésről beszélni, és a korábbiak alapján vélhetően Simor és Karvalits is hasonlóan vélekedik. A legnagyobb kérdés a negyedik külső tag, Bártfai-Mager Andrea hozzáállása, aki még nem szavazott máshogy, mint a konszenzus. A Raiffeisen elemzői fenntartják véleményünket, hogy nincs még itt az ideje a kamatcsökkentésnek, de a lefelé mutató kockázat megnőtt.

Immár ötödik hete oldalazik a BUX index a 17000 pont feletti szűk sávban. Ezzel párhuzamosan a forgalom négy hete folyamatosan csökken. Olyannyira, hogy az év harmadik legalacsonyabb forgalmával zajlott az előző hét. A piacot felülről az 50 hetes mozgóátlag (17620) tolja egyre lejjebb. Elkezdődött a második negyedéves amerikai gyorsjelentési szezon, és egyelőre úgy tűnik, hogy igaznak bizonyultak a pesszimista várakozások. Amerikával ellentétben Európában kedvezőbb volt a hangulat és ezt követte Magyarország is. Egyedül a csütörtöki nap volt negatív, az viszont 3 napnyi erősödést radírozott le az indexből.

Az OTP folytatta 3500 forint körüli ingadozását. Egyre szűkebb, alig 300 forint a tér a tavaly október óta fennálló háromszögben. A jelentős elmozdulást előkészítve a forgalom 4 hete csökken. Támasz a 3400, míg ellenállás a 3700 forint. Az elmozdulás iránya egyelőre megjósolhatatlan.

A Molt a hét folyamán két brókercég leminősítette, míg egy fel. A papír ennek ellenére folytatta öt hetes 16000 forint feletti oldalazását negyedéves átlagtól elmaradó forgalom mellett.

A Richter esetében is hasonló állapítható meg, csak ott 6 hete zajlik már az oldalazás 36506 és 37053 között. A forgalom eközben tartja magát a negyedéves átlaghoz. A Magyar Telekom négy hete csökken, miközben folyamatosan alacsonyabb az érdeklődés iránta. A héten a forgalom csak 36 százaléka volt a negyedéves átlagnak. A papír 5 héttel ezelőtti szinteknél tart a 430 forintos támaszon. Ez alatt csak a 425, illetve a korábbi mélypont 413 jelent támaszt. Emelkedéshez a 440/445 forintos szinteket kellene legyőzni.

Talán a legérdekesebb papír a magyar piacon most az Egis, amely 2010 decemberében elkezdett lejtmenetéből próbál meg most szabadulni. Úgy tűnik június elején kijelölésre került a mélypont. Sikerült a 15000 forintos ellenállást megtörni és célba vette a 15886 szintet. E felett a 17340 lehet a következő állomás. Támaszt a 14870/15000 forint jelent. Nem gyors mozgású a papír, így van még idő pozíciót építeni. A második helyezett az érdekességi versenyben az OTP, ahol, mint már említettünk lassan elérkezik egy nagyobb elmozdulás. A jövő héten az amerikai gyorsjelentések mellett már az újra nagyszámú gazdasági adatok is befolyásolják a hazai kereskedést.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!