EUR/HUF (263,40 – 265,60): 62 év után új Alkotmánya van az országnak! Bár az még nem világos, hogy a Húsvéti Alkotmányként emlegetett alaptörvény ünnepe ezentúl Húsvét hétfő, vagy április 25-e lesz-e. A forint az ünnepi alkalomhoz illően és az alacsony likviditás közepette is jól tartotta magát: némi gyengülés után ott folytatjuk, ahol múlt héten befejeztük, illetve ahol 2010. április 26-án kezdtük. A piac a csomagoknak örül, amelyek megszorítást nem (sic!), csak korszerűsítő és versenyképesség fokozó intézkedéseket tartalmaznak, és a költségvetést is fenntartható pályára helyezik. Fontosabb magyar adatok a munkanélküliségen kívül nem lesznek a héten, így hangulatalapú kereskedésre számítunk a 264-267-es sávban.
EUR/USD (1,4530–1,4650): Bár a húsvéti hétvégét az olcsó kölni „illata” mellett a múlt héten megszellőztetett görög csőd réme lengte be, az euró közel másfél éves csúcsára erősödött. Vagy a dollár gyengült. Csak a múlt heti amerikai adósság besorolást érintő hír hatására tudott némileg erősödni a dollár: bár a lépés elvileg „dollár negatív” volt, de mivel a dollár a világ első számú és legbiztonságosabb devizája, így a világ tőzsdéin végigfutó kisebb pánik fényében ez nem meglepő. Holnap a Fed kamatdöntő ülést tart, és ez lesz az első olyan - ezen túl negyedévente megtartott sajtótájékoztató -, ahol a döntés indoklását, és annak hátterét is ismertetik. A piacok az öt hét múlva kifutó QE.2 utáni lépésekre figyelnek elsősorban. Az amerikai gazdaság javuló jeleket mutat, inflációs nyomás nincs, így kamatot érintő lépés sem várható idén. Nem úgy Európában, ahol az ECB ingerküszöbét jóval meghaladó inflációs folyamatok miatt további szigorítás várható, így a periféria országok problémái ellenére az euró árfolyamát a kamatelőny hajtja továbbra is.
CHF/HUF (205,40 – 207,80): Bár a világ deviza tartalékainak csak kis részét tartják frankban, mégis, ha mostanában valami baj van, akkor a frank erősödik. Az elmúlt egy évben közel 10,5 százalékot az euróval, és 12,5 százalékot a forinttal szemben. Az elmúlt napokban újra 1,29 alatt ragadt az árfolyam. És ha ez még nem lenne elég, a svájci gazdaság egy fejlett ipari országhoz „méltatlanul” alacsony GDP arányos államadósággal rendelkezik, és köszöni, jól van. Sőt, júniusban az infláció miatt még egy kamatemelés is kinéz. Ezek nem túl jó hírek a devizaadóssággal rendelkezőknek, ők a forint további jó szereplésében bízhatnak.
mfor.hu