EUR/HUF (269,50 – 272,00): Mintha megtörni látszódna a héten eddig tapasztalt optimizmus, legalábbis ezt mutatják a főbb tőzsdeindexek, illetve főbb devizaárfolyamok. Mára ismét felerősödtek az aggodalmak a sérült atomreaktor nukleáris szivárgásai körül, és mindemellett újabb utórengésektől tartanak a szeizmológusok, amelyek hátráltathatják az amúgy is nehézkes mentési munkálatokat. A tokiói tőzsde bő másfél százalékos esést mutat ma reggelre, az euró pedig vesztett az értékéből a dollárral, illetve a svájci frankkal szemben. A forint viszont mindezek ellenére stabilan tartja magát 270 körül, ami talán azzal magyarázható, hogy kezdik a kereskedők kiárazni az új monetáris tagok bizonytalansági „felárát”. Ha mérsékelten is, de tovább javítja a forint helyzetét a januári kiskereskedelmi forgalom pozitív meglepetést hozó adatai: év/év alapon szerény 0,1 százalékos növekedést tudott felmutatni a kiskereskedelem, szemben a -0,4 százalékos várakozásokkal.
EUR/USD (1,4150 – 1,4250): A mai portugáliai események fognak fókuszba kerülni az EUR/USD piacán, ugyanis ma délután 4-kor fog szavazni a portugál (kisebbségi) kormány az új, immár sokadik megszorító csomagról. A közelgő választások miatt valószínűleg egyik párt sem adja majd a nevét egy olyan megszorításhoz, ami várhatóan népszerűségcsökkenéssel járna. Ha nem sikerül a pakettet megszavazni, akkor José Socrates miniszterelnök várhatóan benyújtja lemondását, ami egyenlő lehet azzal, hogy az országnak a közeljövőben az EU segélyért kell fordulnia. Ez, illetve a japán katasztrófa bizonytalanságai fordították meg az eddigi euró erősödő, dollár-gyengülő trendet: 1,4250-ről 1,4150-ig korrigált az árfolyam.
CHF/HUF (209,40 – 212,50): Nem sikerült a 210-es szint áttörése tegnap, ma reggelre már úgy tűnik, hogy a 211-nek is örülhetünk, ha odáig vissza tudna erősödni a forint a frankkal szemben.
mfor.hu