"Ki tud megnevezni egyetlen olyan fedezeti alapot, hedge fund-ot, amelynek a szerencséje a sikeres befektetésen alapult volna?" - kérdezi Simon Lack, a Hedge Fund Mirage című könyvének ismertetőjében. Ha valaki felteheti ezt a kérdést, akkor Simon Lack az, akinek a Wall Street karrierje több fúzión keresztül emelte fel őt egészen a JP Morgan hedge fund részlegének megalapításáig. A válasz nagyon sok embert - és befektetőiket - ledermeszthet.
A könyv szerint Lack, a JP Morgan befektetési bizottságában több mint 1 milliárd dollárt segített szétosztani az ígéretes teljesítményű alapok között. "Ha a teljes összeg inkább kincstárjegyekbe lett volna befektetbe a hedge fundok helyett, az eredmény kétszer olyan jó lett volna" - írja a szakember. Ezzel ugyanakkor egyáltalán nem azt mondja, hogy ezek az alapok sosem hoznak kimagasló eredményeket. Ellenpéldaként hozza fel John Paulson merész húzását az amerikai lakáshitel-lufi kipukkadása és Soros György fogadását a Bank of Englanddel szemben. Ez az iparág, ami olyan jól teljesített és megőrizte a tőkéket a 2000-2002-es időszak medve piacának idején, és amelybe az intézményi befektetők pénzt fektettek, több mint 1600 milliárd dolláros nyereséget eredményezett.
2008-as "kiáramlás"
2008 előtt a top termékek még kiugróan teljesítettek. Kutatások bizonyítják, hogy mindössze néhány tucatnyi produkálta a befektetői hozamok legnagyobb részét. 2008-ban azonban a hedge fund-iparág több pénzt vesztett el, mint amennyi profitot termelt a megelőző 10 évben. A befektetők jobban tették volna, ha a kincstárjegyekbe teszik a pénzüket, melyek 2,3 százalékot hoztak volna. Az egyszerű éves átlaghozam helyett Lack egy nyereséggel súlyozott indexszel mérte volna a hedge fundokat, ahogy azt a Standar & Poor's 500 index papírjainál is tették, melyek a piaci értékükkel voltak súlyozva. Ez jobb hozamértéket adott volna, mert a befektetők csoportosan többet fektettek volna be nagyobb alapokba. Azonban nem szabad megfeledkezni a legnagyobb profitgyilkosról, a díjjellegű költségekről sem. Lack úgy becsüli, hogy átlagosan "2 és 20" formulát alkalmaznak ezen a címen, ahol a 2 százalék a kezelési díjat, a 20 százalék pedig a jutalékot jelenti".
Az igazi profit
Néhány menedzser viszont inkább ennél a 2-20-nál többet számol fel, mint kevesebbet. Ez a módszer egyébként tiszta képet mutat a hedge fund-befektetők teljes, díjakkal csökkentett profitjáról és arról a hozamról, amit ők a kincstárjegyekbe történő befektetés révén kaphattak volna.
1998-tól 2010-ig ez a "valódi befektetői nyereség" 70 milliárd dollár volt, szemben a különböző díjak 379 milliárdjával. Ha ezt összeadjuk az alapkezelők 449 milliárd dolláros teljes profitot értek el, melynek mindössze 16 százaléka került a befektetőkhöz, mondja Lack. És szerinte nem is ez a legrosszabb. A HFR Global Hedge Fund Index nem veszi figyelembe azokat az anomáliákat, mint például csak az adott évet túlélő hedge fundok számolnak be profitról. Viszont azok az alapok is elviszik a befektetők pénzét, melyek időközben csődbe mennek, vagy megszűnnek. Ha ezeket figyelembe vesszük, a valódi befektetői profit 308 milliárd dolláros veszteséget mutat.
Lack szerint a hedge fundok kezelői által kiszabott díjakat nagyjából csak a befektetők harmadánál használták, így ha mindent összevetünk, végeredményben azt kapjuk, hogy a befektetőknél maradt 9 milliárd dollár, míg maga az iparág 440 milliárd dollárt halmozott fel a díjakból, vagyis a teljes profit 98 százaléka került hozzájuk.
Ha Lack kalkulációi helytelenek, búcsút mondhat a karrierjének. Ha igaza van - márpedig úgy véli, hogy igen - a nyugdíjalapok esetében is sok megválaszolandó kérdés merül fel. A könyve többről szól mint számokkal történő kalkuláció. Felidézi a JP Morgannél történt esetet is, amikor az azóta börtönbe került Bernie Madoff-fal kellett együtt dolgoznia, vagy azt, amikor lehetőséget kapott hogy egy trükkös kereskedést hajtson végre, de Lack elmondása szerint ezt visszautasította.
Végeredményben arra jutott, hogy a hedge fund-menedzserek nem egy szomorú történet gazemberei. Az igazi hibát azok az állítólagos "szofisztikált befektetők" követik el, akik rengeteg pénzt adnak nekik anélkül, hogy megnéznék, mibe fektetik azt.
mfor.hu