A vártnál lényegesen kevesebben kerültek az utcára májusban az Egyesült Államokban, a munkanélküliség viszont huszonöt éves csúcsra ugrott, kicsivel meghaladta az elemzők által várt értéket. Így az emberek 9,4 százaléka volt munkanélküli a múlt hónap végén.
A vártnál lényegesen kevesebben, 345 ezren veszítették el a munkahelyüket májusban az Egyesült Államokban, ami sokak szerint arra utal, hogy a recesszió végéhez közeledik a világ legnagyobb gazdasága. Ugyanakkor a munkanélküliség a vártnál nagyobb mértékben emelkedett, ami annak köszönhető, hogy egyre többen regisztráltatják magukat munkanélküliként azok közül, akik már korábban állás nélkül maradtak.
Májusban 345 ezerrel csökkent Amerikában a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma, ami komoly pozitív meglepetést okozott, mivel a szakemberek 520 ezer körüli értékre számítottak. Mindez sokak szerint arra utalhat, hogy lassan a végéhez közeledik a recesszió az Egyesült Államokban, már a cégek sem rúgják ki akkora tömegével az embereket, mint az év elején.
Januárban például még 741 ezren veszítették el az állásukat, ami 1949 óta a legrosszabb adat volt. Még áprilisban is 539 ezer volt a szám, szinte senki nem számított arra, hogy jelentősen a félmilliós határ alá csökkenne, ezért okozott pozitív meglepetést az adat. Legutóbb tavaly augusztusban jött a mostaninál jobb adat az elbocsátások számát illetően.
A munkanélküliség ugyanakkor magasabb, mint amire előzetesen számítani lehetett: az áprilisi 8,9 százalékról 9,4 százalékra emelkedett a ráta, ami 1983 óta a legrosszabb adat. Az elemzők 9,2 százalékos munkanélküliséget vártak. Szakemberek szerint az ellentétes folyamatok azzal magyarázhatók, hogy egyre többen regisztráltatják magukat munkanélküliként azok közül, akik már korábban elveszítették állásukat.
Szintén péntek délután közölték az átlagos órabérek alakulását: áprilishoz képest 0,1 százalékos volt az emelkedés, míg éves szinten 3,1 százalékkal nőttek a bérek. Mindkét adat megfelel a várakozásoknak.