A kelet-közép-európai piacok még mindig jelentős növekedési előnnyel rendelkeznek Nyugat-Európához képest, de a piacok ingadoznak, a rövid emelkedések után várható a profitkivonás - állítja az Erste Bank legújabb elemzése. Délekelet-Európában Románia lehet az, mely először hasznot húz majd a megnyugvásból.
Az Amerikából érkező híreket kedvezően értékelték az Erste szakemberei, szerintük a válság vége látszik már a távolban, ugyanakkor az első negyedéves eredmények is tartogathatnak még meglepetéseket. Éppen ezért a közép-kelet-európai piacon is azt várják, hogy az amerikai recesszió begyűrűzése és hatásai fognak a középpontban állni.
„A piacok elérték a mélypontot, tehát arra számítunk, hogy még egy ideig ingadozó teljesítményt nyújtanak amellett, hogy az emelkedések után gyors profitrealizálásra is számítani kell. Az ideges hangulat azonban hamarosan csillapodni kezd. A legjobb esetben az Egyesült Államok gazdaságáról való leválás lesz a központi kérdés a piacokon” – jelentette ki Henning Esskuchen, az Erste Bank Kelet-közép-európai tőkepiacok elemzési osztályának vezetője.
Az Erste Bank és az Európai gazdaságkutatási Központ (ZEW) közös felmérése is pozitív képet fest: a vállalatok egyre nagyobb hányada javuló gazdasági várakozásokról számolt be. Míg a válaszadók többsége a gazdasági tevékenység lassulására számít, 20 százalékuk továbbra is gyorsuló vállalatfelvásárlási és - egyesülési hullámot vár.
Az elemzők a legvonzóbb befektetési célpontnak Ausztriát és Lengyelországot tartják a régión belül, befektetői oldalon pedig Németország előretörését valószínűsítik, de az osztrák befektetők sem sokkal maradnak el a szomszédjuktól a várakozások szerint.
Az Erste elemzői a közeljövőben arra számítanak, hogy a részvénypiacok elérik a mélypontot, utána azonban nem várható rögtön jelentős megugrás, a második negyedévben inkább oldalazásra kell számítani. A nyugodtabb piacokon a második félévben már érdemes lehet elgondolkodni a pozíciók nyitásán is.
„Ausztria és Lengyelország szerintünk most a legjobb hely arra, hogy átvészeljük a viharokat. Délkelet-Európával kapcsolatban pedig továbbra is óvatosak maradnánk, ám szerintünk a régióban Románia húzhat hasznot elsőként a piacok általános feltámadásából, amint a befektetők ismét hajlandóak lesznek a kisebb piacokon is megjelenni. Oroszország és Törökország esetében a kockázatkerülés sokkal alacsonyabb fokára kell eljutni, hogy ismét felkerüljenek a befektetői térképre” – állítja Esskuchen.
A magyar piacról annyit említ az elemzés, hogy a közép-kelet-európai piaccal együtt erősödhet, így felülsúlyozásra érdemes, viszont a jelenlegi gazdasági helyzet óvatosságra inthet.