5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A japánok 15 éve fetrengenek a deflációs pokolban, és úgy tűnik komolyan eldöntötték, hogy ebből elég volt. A várakozások sem voltak kicsik, de ezt sikerült felülmúlni.

Legutóbbi ülésén a Bank of Japan az alábbiakról döntött:
//www.boj.or.jp/en/announcements/release_2013/k130404a.pdf

1) 2 év alatt megduplázzák a pénzmennyiséget: évente 60-70 ezer milliárd jennel bővítve azt
2) Évente kb 50 000 milliárd jen japán állampapírt vesznek meg, ráadásul az eddigi 3-évesről 7-évesre növelik az állampapír-portfóliójuk hosszúságát, magyarul a hosszú oldalon erősen kiszívják a kínálatot
3) ETF-eket és ingatlanalapokat vásárolnak

Fentiek hatására a japán 10 éves hozamok (már korábban is sokat estek, de most) 0,5%-ra zuhantak. Mivel a BoJ deklarálta, hogy az éves költségvetési hiányt gyakorlatilag pénznyomtatásból finanszírozza, sőt, ha ez nem elég akkor még ezen kívül is vesz kötvényeket, ennek az a következménye, hogy a japán vagyonkezelők, akik eddig 1-1,5%-ot hozó hosszú állampapírokat tartottak (és ezen reálértelemben 1-2%-ot kerestek évente!!!), most "kénytelenek" eladni a jegybanknak a kötvényeiket. A befolyó pénzzel azonban valamit kezdeniük kell, és mivel a BoJ Japánon belül láthatóan nullára szorította le az elérhető hozamszintet, plusz a háztetőre kiállva kiáltja szerteszét, hogy a jen a következő években gyengülni fog (hiszen másképp nem tudnák elérni a kitűzött 2%-os inflációs célt), bármelyik épeszű japán vagyonkezelő csak egy dolgot tehet: külföldi, hozamtermelő eszközöket vásárol. Japán állampapírjait - amin már amúgy sem kereshet semmit a jövőben, sem nominálisan sem reálértelemben - eladja a BoJ-nek, a kapott, frissen teremtett jent leváltja dollárra, euróra, török lírára, forintra, bármire, és vesz belőle BÁRMIT AMI HOZAMOT TERMEL.

Éppen ez történik. Az olasz 10éves állampapír hozama április elseje óta 4,76-ról, 4,38%-ra esett, a francia 2,03-ról 1,75%-ra, a brit 1,77%-ról 1,63%-ra, a lengyel ötéves 3,42%-ról 3,16%-ra, és sorolhatnánk. Nem egyszerűen "kockázatkerülés", "risk-off" van, ami kedvez a kötvényeknek, hanem arról van szó, hogy a friss japán pénz szétárad a világban, a japán megtakarítók, teljesen racionálisan, menekülnek otthonról, és megvesznek mindent, ami a kezük ügyébe kerül. A nullánál minden jobb. Ha bármit vesznek, ami hozamot termel ÉS a jen valóban gyengül, akkor csak jobban járhatnak, mintha otthon maradnának, ahol garantált a nulla hozam (nominálisan nulla, reálértelemben negatív). Egyirányú utca. Bárki, aki Japánban él, és elhiszi, amit a BoJ mond, elhiszi, hogy elkötelezettek a defláció megtörése mellett, hülye lenne, ha nem hozná ki a pénzét az országból, és nem venne belőle valamilyen külföldi eszközt. Természetesen a kormány-jegybank párosnak éppen ez a célja.

Meddig tarthat ez? Addig, amíg Japán kereskedelmi partnerei el nem kezdenek visítani, amíg az amerikai autógyártók és a kínai versenytársak nem éreznek extrém fájdalmat. Mivel 2007-ben 160 volt az EURJPY és 125 az USDJPY, valószínűleg odáig el lehet jutni, de ott már nagyon fájna. (És természetesen a korábbi véleményem fennáll: a hatalmas Japán államadósság sima, 2%-os inflációval nem kezelhető, annak leküzdésére magas, kétszámjegyű infláció kell, ahhoz pedig a jennek 200-300-ig kellene gyengülnie mind az euróval, mind a dollárral szemben!)

Láthatóan a jegybanki pénzteremtések - ez is - rendkívüli módon befolyásolják az eszközárakat, emelő hatással vannak a részvényekre, kötvényekre, stb, miközben valós inflációt - egyelőre - nem okoznak. Magyarország ismét szerencsés helyzetben van: a globálisan összeomló hozamkörnyezetben valószínűleg még mindig lehet csökkenteni a kamatokat, túl nagy sérülés nélkül. Habár eddig úgy éreztem, hogy a 4,5-5%-os hozam már kevés a külföldieknek, de a japánok belépése ezen változtathat, és nem is kell ehhez konkrétan magyar papírt venniük. Elég ha letolják pl. a spanyol hozamot 5-ről 3%-ra, máris vonzóbb az éves magyar diszkontkincstárjegy minden szereplő számára. Akár 4% alatt is...

***

Nem tartozik ide, de nagyon jó írás korábbi amerikai ingatlanbuborékokról:
//www.nber.org/papers/w18825

Különösen azért érdekes, mert bemutatja, hogy a legtöbb buborék nem feltétlenül irracionalitásra épül, hanem az adott környezetből, viszonyokból könnyen levezethetőek voltak a magas árak (és később illetve korábban az alacsonyabbak is!). Az Economist írása alapján szedtem elő. Nagyon jó példák vannak benne a gazdaságtörténet kedvelőinek (Alabama föld-boom a magas gyapotárak miatt, Chicago felépülése, és központtá válása, illetve a felhőkarcoló-boom, LA felívelése, stb.) Az emberek régebben sem voltak butábbak mint most, nem azért voltak a buborékok, legtöbbször teljesen racionálisan viselkedtek (a klasszikus hibájuk főleg az volt, hogy nem számoltak a gazdasági ciklussal és a rugalmas kereslet-kínálat okozta igazodással). Ebből egyébként következik, hogy a következő években-évtizedekben is számos piacon számos buborékot fogunk még látni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!