Ráijesztett a Mol-részvényesekre Matolcsy
Magyarország jó úton halad, hogy teljesítse az idei évre vállalat 3,8 százalékos és a 2011-re tervezett 3 százalék alatti költségvetési hiányt - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Ehhez azonban még néhány feltételnek teljesülnie kell: a korábban tervezettnél nagyobb befizetésre lesz szükség az állami vállalatoktól, a szén-dioxid kvóták értékesítéséből befolyó pénzt is a lyukak betömködésére fordítják.
A legnagyobb meglepetés a pénteki nyilatkozatban, hogy a Molnak még az idén 35 milliárd forintot kell befizetnie a költségvetésbe. Elemzők szerint ez akár a januártól bevezetésre kerülő újabb adó előjele is lehet, hiszen már régóta rebesgetik, hogy az energetikai és távközlési cégeket is megsarcolná a kormány..
Később kiderült, hogy a nemzetgazdasági miniszter arra a befizetésre gondolt, melyet a bányajáradék visszafizetése miatt kell átutalnia az olajcégnek. Erre pedig a Mol már az előző negyedévben megképezte a 35,8 milliárd forintnyi céltartalékot, és a napokban át is utalta az összeget, közölte a cég az MTI-vel.
Az mfor.hu által megkérdezett elemző is kiemelte, hogy már korábban hallani lehetett a kormány ilyen irányú terveiről, az viszont váratlan volt, hogy a pénteki bejelentés egyelőre csak a Molról szólt. "A kérdés az lesz, jövőre is megmarad-e ez a teher, illetve melyik cégek számíthatnak hasonlóra" - mondta Németh Dávid, az ING Bank szakértője. Szerinte ezek után valószínű, hogy januártól az egész energiaszektor felkészülhet az adóra, illetve a távközlési cégek nyithatják még ki a pénztárcájukat.
Az idei költségvetés szűken már tartható
Németh Dávid szerint jövőre az lesz a nagy kérdés, mennyire ragaszkodik majd a kormány a bejelentett adócsökkentésekhez. "Elég feszítettnek tűnik a 2011-es költségvetés, gyakorlatilag nem tartható a 3 százalék alatti hiány, főleg akkor, ha adócsökkentés lesz és bevezetik a családi kedvezményt is az adózásban" - véli az elemző.
Az idei büdzsével kapcsolatban az ING szakembere elmondta: nem tudni, mennyi tartalék maradt még, de azzal és a most bejelentett 35 milliárdos befizetéssel szűken talán tartható a 3,8 százalékos deficitcél. Ugyanakkor sok még a bizonytalanság az idei bevételekkel kapcsolatban, hiszen azt például még a kormány sem tudja kiszámítani, mennyi bevételre számíthat a társasági nyereségadóból, melynek befizetési határideje majd csak decemberben lesz.
Matolcsy szerint egyébként nincs szükség megszorításokra ahhoz, hogy az idei és a jövő évi hiánycélt tartsuk, hazánk uniós partnerei is reálisnak tartják ezeket a vállalásokat. Az európai uniós pénzügyminiszterek kötetlen napirendű találkozójáról beszámolva elmondta, fordulatként értékeli azt is, hogy az EU-ban Magyarország "lekerült a szégyenpadról", és már nincs abban a csoportban, amelyet az uniós partnerek kétségesnek, kockázatosnak tartanak.
A kórházak miatt lehet szükség a Mol pénzére
"Ahogy haladunk előre az idei évben, már látszik, hogy az adóbevételek messze elmaradnak az előzetesen tervezettől, ráadásul az év vége közeledtével szűkül a kormány mozgástere" - indokolta Németh Dávid, miért lehetett most szükség az olajcég 35 milliárdos egyszeri befizetésére.
Az ING elemzője hozzátette: a héten már hallani lehetett olyan híreket, melyek szerint a kormánynak még az idén át kell utalnia 30 milliárd forintot kórházaknak a működés biztosításához, a most bejelentett extra bevétel lényegében ezt fedezheti. Szerinte elképzelhető, hogy a kormány megpróbálta áttolni 2011-re ezt a kifizetést a kórházak felé.
A Matolcsy által bejelentett összeg egyébként a Mol tavalyi adózás előtti eredményének 19 százalékát jelenti. " Úgy véljük hosszú távon ki tudja gazdálkodni a cég ezt az összeget, hiszen, ha nem számoljuk bele a tavalyi egyszeri adóbefizetést és a pénzügyi soron elveszített összeget, akkor 160 milliárdos lett volna a profit és idén sokkal jobb iparági környezetben működhet a Mol. Viszont, ami a befektetők szempontjából fontos lehet, hogy a Mol saját eredménycélját, ami 2012-re 4.2 milliárd dolláros EBITDA-val számol, nem tartjuk elérhetőnek, ehhez képest sokkal alacsonyabb, 3 milliárd dollár körüli EBITDA-t várunk" - olvasható az Equilor elemzőinek kommentárjában.
A hír hallatán a Mol-papírok szabadesésbe kezdtek a Budapesti Értékptőzsdén, majd miután tisztázódott, hogy csak a bányajáradékot kell visszafizetni, azonnal korrigáltak a részvények, melyek így délután 21 155 forinton álltak.
Beke Károly