Kiskerti gondok
Az egyik legborzalmasabb szituáció, ha különféle okokból – szétaprózott parcellázás, múltban történt telekmegosztások – az adott környék apró kertekből, és egymáshoz nagyon közel található családi házakból áll. Ebben az esetben gyakorlatilag egyedül a lépés és a tévézaj (bár ez is csak egy bizonyos határig) az, amitől meg lehet szabadulni, az összes többi praktikusan a mi házunkba is be fog hallatszani, különösen nyitott ablakos nyári estéken. Ez ellen leginkább a hangszigetelt nyílászárókkal lehet védekezni, bár még ezek sem mindig hatékonyak, a hang ugyanis szinte bárhol utat tör magának.
További probléma lehet a túlságosan kis kerttel, hogy magunk sem férünk el benne, és minimálisra korlátozódik a privátszféra, hiszen nemcsak minden áthallatszik a szomszédhoz, hanem – hacsak nem vesszük körbe magunkat döbbenetesen magas sövényekkel – át is látszik. Zsebkendőnyi kertben aligha lehet szó önfeledt napozásról, vagy akár egy kellemes családi ebédről sem anélkül, hogy az ott elhangzó információk ne jutnának illetéktelen fülekbe.
Ikrek
Hasonló izgalmakat tudnak okozni az ikerházak is, itt azonban – jellemzően hiába a dupla B30-as téglafal – a közös falon sok minden áthallatszik, még egy közepesen hangos családi veszekedés is. Talán éppen ezért is, manapság meglehetősen alacsony a kereslet az ikerházak iránt, azok a vevők, akik már eljutottak odáig, hogy családi házban gondolkodjanak, inkább a körbejárható házzal rendelkező telkeket részesítik előnyben. Külön problémát tud okozni, ha az ikerház közműrendszere közös, itt általában a karbantartás és az esetleges javíttatás díja okozhat problémákat.
Más a helyzet természetesen, ha az ikerház másik felében lakókkal jó a viszony – ebben az esetben sok szolgáltatást meg lehet osztani, és fele-fele arányban fizetni, ilyen lehet például a kábeltévé (amíg a set-top boxok el nem terjednek véglegesen), valamint akár az internet is.
Ikerháznál érdemes tanulmányozni, milyen kerítést enged a helyi építési szabályzat a két ház közé, ugyanis sok esetben előfordul, hogy bizony csak egy átlátszó drótkerítést lehet felhúzni. Védekezhetünk nagyra növő fenyőfákkal, sövénnyel – kevésbé jó megoldás a szőlőlugas, mivel az jelentősen átlátszik. Érdemes az arányosságra törekedni, szomszédaink lehet megsértődnek, ha egyik reggel egy kétméteres betonfalat vesznek észre a telekhatáron.
Kutyám és egyéb állatfajták
Óriási viták forrásai tudnak lenni a háziállatok a szomszédság között. Zaj és bosszúság szempontjából talán a legártalmatlanabb a macska, aki legrosszabb esetben csak a szomszédban a teraszra kitett ételből fogyaszt – ezt egy bájos elnézéskéréssel még orvosolhatjuk – a nyávogás ellen úgy sincs mit tenni, és annyira nem is szokott sokáig tartani…
Nagyobb problémák – sőt adott esetben a jogi tévéműsorok által szívesen bemutatott tyúkperek – szereplője tud lenni a kutya. Az ember legjobb barátja egyrészt folyamatos éjszakai ugatásával tudja hamar felingerelni a szomszédságot (minősített esete ennek a csoportos kutyaugatás, amikor már szinte tényleg nincs mit tenni). Legyinthetünk, hogy az állat már csak ilyen, azonban nemhogy az ilyen ügyekről messze földön híres Egyesült Államokban, hanem itthon is született már olyan határozat, hogy a hangos kutyát bizony el kell hallgattatni. Ha szomszédaink szívesen foglalkoznak feljelentgetéssel (márpedig sokan töltik ezzel idejüket), érdemes valamilyen halkabb fajtát beszerezni. Másik gond a kutyával, ha az utcán megkergeti az önfeledten játszó kisgyerekeket, ne adj isten sérülést is okoz neki – ezért ha családi házunkból kiengedjük az állatot, tartsuk rajta a szemünket.
Nem utolsó probléma a reggeli utcai kutyasétáltatás sem – e sorok írója többször ébredt szombat reggel hat órakor az utcáról érkező „Zsaklin! Zsaklin!” kiáltásokra, azonban a remélt csinos hölgy helyett csak egy idősödő kutyatulajdonost volt érkezése megpillantani.
Igen kellemetlen tud lenni, ha nyugodt kerti pihenőnk közben arra leszünk figyelmesek, hogy a szomszédba lovak érkeztek, esetleg hirtelen ötlettől vezérelve sertéstartásba kezdtek, vagy netán valaki a méhészkedéshez kapott kedvet. Vásárlás előtt – különösen kisebb vidéki településeken – érdemes megnézni a helyi szabályozást, ahol ugyanis például engednek hízót tartani, ott fognak is. Egy disznóól a szomszédban pedig eléggé meg fogja nehezíteni ingatlanunk későbbi eladását, de az is könnyen elképzelhető, hogy csökkenti a ház árát.
Tyúkok vannak a szomszédban? Ez is előfordulhat, és bár a tojók a legtöbb emberben inkább pozitív érzelmeket váltanak ki, sose feledjük, ahol tyúk van, lennie kell egy kakasnak is, aki pedig az erre érzékenyeknek kellemetlen hajnalokat tud okozni.
Módosabb környéken talán kevésbé fordul elő a ló-hízó-tyúk hármas, itt azonban másfajta kihívásokkal kell szembenézni: előfordulhat, hogy szomszédunk majmokat tart, esetleg nagytestű (és hangos!) díszmadarakat, de hallottunk már olyan esetről is, amikor az első szomszédoláskor egy leguán jött szembe a kertben.
Kulináris élmények
Alapigazság, hogy a kert szinte ingerel a szabadtéri főzőcskézésre (bár manapság sajnos már az új lakóparkokban megvalósuló társasházi lakások erkélyei is…) és egy jó kis szabadtéri bulira. Fokhagyma, grillezés, parázson sütés? Nagyon finom, de ebből is botrány lehet.
Ökölszabálynak könyvelhetjük el, hogy mondjuk kéthetente egy – nem túl sokáig tartó – kerti főzőcskézést mindenkinek illik tolerálnia, ami lehetőleg a kora esti órákban zajlik. Ha mindehhez hangos buli is kapcsolódik, vagy érdemes szólni előre, vagy pedig ha túl késő van, beterelni a táncoló-mulató közönséget a házba.
Amennyiben gyakran sütünk-főzünk, ha nem is hívjuk át a szomszédokat, de időnként érdemes átvinni egy kis kóstolót, a későbbi problémák, rossz érzések megelőzése érdekében. (Manapság, amikor társasházak házirendben képesek mindennemű zajt megtiltani délután, a „gyerekek alszanak” felkiáltással, könnyen elképzelhető, hogy egy agilis szomszéd, és az esetleg inkompetens helyi szervek közös összjátékával még a szabadtéri sütést is korlátozzák…)
Bandázók
Számos internetes fórumban keringenek történetek a csendes kis faluban megvett idilli házikókról, majd az azt követő első hétvégéről, amikor a környék fiataljai motorral le-fel furikáztak a környező utcákban a hajnali órákig. Ez ellen viszont nem sokat lehet tenni, ha egyedül állunk neki felszámolni a problémát rosszabb esetben magunk, vagy autónk súlyos sérülése lesz az eredmény, ezért vásárlás előtt – hasonlóan a városi lakáskereséshez – érdemes több napon és napszakban is meglátogatni jövendő otthonunkat, valamint beható információkat szerezni a hely diszkó és az italboltok elhelyezkedéséről. Kisebb vidéki falvakban az sem szerencsés, ha ingatlanunk a kocsma és a „faluközpont” közötti útvonal mellett helyezkedik el.
Kertészek
Ébredt már Ön vasárnap reggel a fűnyírő „bizsergető” hangjára? Költözzön családi házba, majd fog! – az idézet szintén egy internetes fórumból származik, ahol a családi házba frissen költözött topictárs osztotta meg döbbenetes első élményeit a nagyközönséggel. Történetével nincs egyedül – különösen üdülőövezetekben igen nagy divatja van a korai, nem csillapodó fűnyírásnak. Benzinmotoros vagy légpárnás, teljesen mindegy, tökéletesen alkalmas arra, hogy vége legyen nyugodt hétvégi álmunknak. Ráadásul tapasztalatok szerint a fűnyírás gyorsan terjed, a Velencei-tó közelében található üdülőtelepen vasárnap reggel akár 6-8 szerkentyű is felbőg egyszerre. (Figyelem, vasárnap reggel 7 óra van…)
Más jellegű problémát okozhat a kertjét és a telekhatárt buzgón teleültető szomszéd. A gyönyörű virágok látványa szemet gyönyörködtető, más a helyzet, ha például egy egész gyümölcsfasor kerül a telekhatár közelébe, melynek belógó ágai adott esetben elfogják a napot, a lehulló gyümölcsök pedig plusz kerti munkára késztetik a háziakat. (Igen erős ízléstelenség átmenni a szomszéd telkére hulló gyümölcsökért, az már az övék – csak akkor tegyük ezt, ha burkolt formában megkérnek erre).
Szemét ügyek
Egyes helyeken – magas fokú kulturálatlan volta ellenére – megszokottnak számít a kerti komposzt, illetve egyéb szemetek szomszéd telekre történő kritikátlan átdobálása. Semmi esetre se csodálkozzunk azon, ha az átdobált hulladék kiadós ráadással érkezik majd vissza, valamint szomszédainknak nem igazán lesz majd kedvük köszönni sem. Első olvasásra talán megdöbbentőnek hangzik, hogy ilyen létezhet, de higgyék el – létezik.
Családi házban lakni tényleg nagy öröm, sokkal nagyobb fokú szabadságot ad, mint egy társasházi lakás. Bátrabban csavarhatjuk feljebb a hi-fi torony hangerőszabályzóját, kedvünkre ugrálhatunk a lakásban, tologathatunk bútorokat éjszaka, azonban ebben az esetben is érdemes tekintettel lenni a körülöttünk élőkre. Nem egy esetben lehetett olvasni a hazai sajtóban magas beosztású és híres/képzett emberek alpári szintig lemenő szomszédvitáiról, melyek rendre fenyegetésekkel és/vagy perekkel értek véget – próbáljuk ezt elkerülni. Vásárlás előtt kedélyesen elegyedjünk szóba a helyiekkel – rengeteg hasznos információt fogunk megtudni, amik akár alkalmasak lehetnek arra is, hogy nagyívben elkerüljük az adott környéket.