Az Erste elemzői a második negyed évre elképzelhetőnek tartják a tőkepiacok stabilizálódását, ezért szerintük a készpénzeszközöket felülsúlyozásra, a kötvényeket alulsúlyozásra, a részvényeket pedig semleges súlyozásra érdemes venni. Az elemzők szerint az amerikai részvénypiacokról inkább az ázsiai vagy latin-amerikaiak felé érdemes tekinteni.
Világszerte megfigyelhető, hogy a pénzügyi válság és bizalomvesztés átterjedt a reálgazdaságra is. Eddig azok a szektorok érintettek a leginkább, amelyek hagyományosan az elsők között reagálnak – ráadásul többnyire érzékenyen – a ciklikus változásokra (például az autó- és a repülőgépipar, a számítástechnikai és egyéb komponens-beszállítók) - olvasható az Erste Bank pénteken kiadott elemzésében. Tipikusan olyan iparágak ezek, amelyek megérzik a lakosság hangulatában bekövetkezett változásokat, kiváltképp a megtakarítási hajlandóság erősödését és ezzel párhuzamosan a költekezés visszafogását. Emellett ezek az iparágak szenvedik el a befektetési-beruházási tevékenységben jelentkező visszaesés, valamint a más iparágakban bevezetett költségcsökkentés hatásainak javát is.
A válság azonban még csak a reálgazdaság felszínét érte el, koránt sem ért véget. Az Erste elemzői szerint most egyelőre a kivárás az egyetlen járható út, addig, amíg kiderül, hogy a kormányzati tőkeinjekciók és a jegybankok által végrehajtott kamatcsökkentések meghozzák-e a várt hatásokat.
Bármi is történik azonban, a tőkepiacoknak a több mint másfél éven át tartó extrém mértékű lecsúszása nyilvánvalóan túlzott reakció, a tőkepiacok nemrég tapasztalt feltámadása a kelleténél jóval többet váratott magára. Az azonban még nem egyértelmű, hogy várható-e további javulás is mostanában.
„Mindenesetre úgy gondoljuk, hogy a tőkepiacok a második negyedévében talán végre stabilizálódnak legalább, ezért a nemzetközi tőkepiacok vonatkozásában semleges részvénysúlyozást javaslunk. Mindent összevetve azonban, az óvatosság továbbra sem árt, éppen ezért erősítjük meg a készpénzeszközök felülsúlyozására adott ajánlásunkat” – fogalmaz Fritz Mostböck, az Erste Group elemzési osztályának vezetője.
Az Erste Group a készpénzeszközöket felülsúlyozásra, a kötvényeket alulsúlyozásra, a részvényeket pedig semleges súlyozásra javasolja.
Az amerikai gazdaság visszaesésének üteme a jelek szerint lelassult 2009 első negyedévében.
A második negyedévben a pénzügyi szektorban várható nyugodtabb körülmények, valamint a továbbra is alacsony benzinárak és a kormány gazdaságélénkítő csomagja a várakozások szerint a gazdaság stabilizálódását eredményezi még úgy is, hogy nagyfokú marad a bizonytalanság. A további negyedévekre az Erste elemzői a legjobb esetben is csak lassú ütemű növekedést jósolnak az amerikai gazdaság számára, és azt is kizárólag a növekvő adósságállomány fűti.
„A gazdaság stabilizálásában a FED szívesebben vállalja az inflációs kockázatot, ezért inkább utóbb, mint előbb kezdi majd el szűkíteni a likviditást. A kötvénypiacok eladási nyomással reagálnak majd ezekre a kockázatokra. A közszféra kötvénykibocsátása emellett felsrófolja majd az amerikai hozamokat, ugyanakkor az inflációs kockázatok miatt a dollár gyengülése várható” – jósolja Rainer Singer, az Erste Group kelet-közép-európai makroelemzési osztályának társvezetője.
Az Egyesült Államokban a gazdasági környezet nem javult érzékelhetően az elmúlt hónapokban. A munkanélküliségi ráta nő, a kulcsfontosságú gazdasági mutatók pedig – például az ipari termelési adatok – egyelőre semmi jelét nem adják a javulásnak. A hangulati indexekben bekövetkezett kisebb javulások nem elégségesek ahhoz, hogy fenntartható fordulat következzék be a gazdasági tendenciákban. Sőt, úgy tűnik, a pénzügyi válság egyáltalán nem lazított a szorításán az elmúlt hónapok során. Illúzió lenne azt feltételezni, hogy az amerikai pénzügyi szektor strukturális problémái mindössze pár negyedév alatt megoldódnak. Ezt a feltételezést erősíti az a tény is, hogy az amerikai részvények fundamentális árazása mindennek nevezhető, csak vonzónak nem.
Hiába tűnik úgy, hogy a jelenlegi piaci helyzet a hosszú lefelé tartó menetelés végét jelzi, rá kell mutatnunk: valószínűleg csak technikai visszapattanásnak vagyunk szemtanúi. A jelenlegi emelkedés számos, inkább a medve-rallyhoz illő jellegzetességgel rendelkezik. A befektetők újra csak azt a tanácsot – vagy inkább figyelmeztetést – kapják, hogy ne vásároljanak korábban patinásnak számító amerikai pénzügyi vállalatok részvényeiből, hiszen azok éppen a feldarabolás vagy a szétesés határán vannak. Az ilyen társaságok esetében nem maradt már más, csak a piacról való kivonulás – annak a befektetőket érintő minden negatív következményével együtt.
„Messzire el kell most kerülni az amerikai részvényeket. Fenntartjuk ajánlásunkat, miszerint az amerikai részvényeket alul kell súlyozni a portfóliókban az ázsiai és latin-amerikai piacok javára” – jelentette ki Ronald Stöferle, nemzetközi tőkepiaci elemző.