EUR/HUF (287,50 – 292,00): A pénteki újabb adó intézkedések bejelentése után erősödni kezdett a forint. Mindenképpen örvendetes, hogy nem a szektorális külön adók (energia, bank) újabb emelésével élt a kormányt, amiket Brüsszel már többször bírált, hanem a reklám adót vezetik be, mint új elem.
Ez a lépés a kormány elkötelezettségét mutatja az EDP eljárás megszüntetésével kapcsolatban, és nagy valószínűséggel már elég lesz, hogy kikerüljünk a 2004-óta tartó eljárás alól. Az ezzel kapcsolatos döntést nagy valószínűséggel szerdán meg is tudjuk.
Ha pozitív ajánlás születik, az rövid távon mindenképpen forint pozitív hír lenne. Ez teret adhat az MNB-nek a már egyébként is beárazott további kamatvágásokhoz. A következő, újabb negyed
százalékpontos lépés holnap várható, ezt mindenki biztosra veszi.
Ezzel 4,5%-ra csökkenne az alapkamat, és a piaci várakozások alapján nem elképzelhetetlen, hogy idén akár hármassal is kezdődhet az alapkamat szintje. Persze ehhez a jelenlegi, a vezető jegybankok által működtetett programok, és a viszonylag kedvező piaci hangulat fennmaradása is szükséges lehet, a kedvező finanszírozási környezet, és alacsony kockázati felárak miatt.
Ma a londoni és amerikai szünnapok miatt nem lehet túl nagy mozgásokra számítani a 287,50-292-es sávban oldalazhatunk.
EUR/USD (1,2900 – 1,3020): Pénteken a vártnál jobban alakuló tartós fogyasztási cikkek rendelésállományának hatására az addig az 1,30-as szint közelében lévő árfolyam a reggeli 1,29-es szintig erősödött.
A jó adatok a QE3 program összegének csökkentését valószínűsítik, ami már önmagában dollár erősítő tényező. Ma is innen indul a nap, de a két legfontosabb piac (brit, amerikai) zárva
tartása miatt nem valószínű túl nagy kilengés, a múlt héten látott 1,2880-1,2990-es szintek között mozoghat az árfolyam.
CHF/HUF (229,50 – 233,50): Nem tartott sokáig az árfolyam korlát emeléséről szóló nyilatkozat hatása: az árfolyam ma reggelre ledolgozta az elmúlt heti erősödését. A nyilatkozat inkább csak
egyfajta „wishfull thinking” volt, az SNB-nek, illetve a svájci gazdaságnak is kényelmesebb a jelenlegi gyengébb szint.
Az erősödésben persze szerepe volt a FED-től érkező, a QE3-mal kapcsolatos kommentek miatti fokozódó kockázat kerülésnek is. A márciusi csúcsot jelentő 1,2380-as szint állhat útjába rövid távon a frank menetelésének, hosszabb távon a közelmúltban látott 1,23-1,27-es sáv lehet a jellemző.
mfor.hu