Komolyan aggódtak az amerikai jegybank, a Fed legutóbbi nyíltpiaci ülésén a résztvevők, hogy a válság a korábban előre jelzettnél mélyebb lehet.
Arra a kockázatra, hogy tovább mélyülhet az amerikai recesszió, az amerikai jegybank márciusi kamatdöntő ülésén arról döntött, hogy összesen 1,2 ezer milliárd dollárt pumpál a gazdaságba, miközben minimális szinten tartja az alapkamatot. A Fed kamatalakító Nyíltpiaci Bizottságának (FOMC) március 18-án záródott kétnapos ülésének szerdán ismertetett jegyzőkönyve szerint a kamatdöntők többsége szerint fennáll a veszélye a gazdaság további gyengülésének rövid távon.
A központi bank ezért úgy döntött, hogy rekord alacsony szinten,0,0 és 0,25 százalék között tartja az egynapos kamat célsávját. A gazdaság élénkítése céljából egyidejűleg bejelentette, hogy a következő hat hónapban 300 milliárd dollár értékben vásárol hosszú lejáratú államkötvényeket, továbbá 750 milliárd dollárral növeli a banki adósságok és jelzáloggal támogatott kötvények felvásárlását.
A szakértők azzal számolnak, hogy a Fed idén és minden bizonnyal a jövő év nagyobbik felében nem változtat az alapkamaton. A Fed szerint nőtt a gazdasági bizonytalanság a jegybank előző, januári ülése óta. Egyebek között aggasztónak tartották a tengerentúli kereslet jelentős visszaesését, ami visszavetette az amerikai exportot. Ennek alapján azt a következtetést vonták le a FOMC tagjai, hogy rövid távon az export nem járulhat majd hozzá az amerikai gazdaság fellendítéséhez.
A jegyzőkönyv szerint a Fed szakértői rontottak az idei második félévi és a jövő évi gazdasági aktivitás várható kilátásán. Pontos adatok azonban nem hangzottak el. A tavalyi utolsó negyedévben 6,3 százalékkal csökkent az amerikai GDP. Számos elemző a hazai össztermék további gyengülésére számít az idei első negyedévben, de az előző három hónaphoz képest kisebbre.
A FOMC tagjai azzal számoltak a márciusi ülésen, hogy a jelenlegi, 8,5 százalékos munkanélküliségi ráta a jövő év elejére érezhetően tovább nő, majd a jövő év végéig magas szinten marad.