A várt 90 ezer helyett 157 ezer álláshely szűnt meg Amerikában a múlt hónapban, ez nem túl jó jel a pénteken megjelenő munkanélküliségi adat előtt. Az emelkedő munkanélküliség visszavetheti a lakossági fogyasztást, ami az amerikai gazdaság mintegy kétharmadát adja, így ez újabb recessziós jelzés a gazdaság számára.
A vártnál lényegesen jobban csökkent a foglalkoztatottak száma októberben az Egyesült Államokban - derül ki az ADP munkaerőpiaci indexből, mely szerdán jelent meg. Az utóbbi másfél évben nem volt példa hasonló visszaesésre, az elemzőket is meglepte a 157 ezres leépítés, a legtöbben 100 ezer körüli adatra számítottak. A 157 ezres csökkenés az utóbbi közel hat év legnagyobb leépítés hullámát jelenti egyetlen hónap alatt. Utoljára 2002 novemberében veszítette el ennél több ember az állását, az amerikai gazdaság akkor éppen egy recesszióból lábalt ki.
Az elbocsátásokban főleg az autógyárak, a pénzügyi cégek és az ingatlanszektor jártak az élen, az elemzők arra számítanak, hogy a közeljövőben folytatódhat a bizonytalanság az amerikai munkaerőpiacon.
Pénteken közlik Amerikában a munkanélküliség októberi alakulását, a mostani adat nem túl jó előjel ebből a szempontból. Szeptemberben 6,1 százalék volt a munkanélküliség, most 6,2 százalékos adatra számítanak, de ezek után valószínűleg ennél magasabb lesz a tényleges szám. Az elemzők szerint a teljes munkanélküliség 6,3 százalékra emelkedhet.
Az ADP index alakulása
A magas munkanélküliség azért érinti érzékenyen az amerikai gazdaságot, mivel az aktivitás kétharmadát a belső fogyasztás adja, ha pedig többen veszítik el a munkahelyüket, akkor törvényszerűen kevesebbet fognak költeni az emberek.
Az adat megjelenése után az amerikai határidős kontraktusok mínuszban álltak, így várhatóan jelentős eséssel nyitnak majd a Wall Street vezető indexei magyar idő szerint fél négykor. A Dow 1,28 százalékkal eshet vissza a kezdéskor, míg a Standard & Poor's 500 1,64 százalékos mínusszal kezdheti a napot a keddi rally után.