A Businessweek értesülése szerint 5 milliárd dollárba fog kerülni az Apple új központja, melynek építési engedélyét nemrég hagyta jóvá a kaliforniai Cupertino városának önkormányzata. A négyszintes, 2,8 millió négyzetláb (0,26 négyzetkilométer) területű nagy fánkra, vagy inkább talán űrhajóra hajazó központ, ha tartani tudja a költségvetését, - amiben azért sokan kételkednek - drágább lesz, mint a hat évig épített, és teljes Nyírbátor lakosságát magába foglalni képes Burj Khalifa. Persze ez utóbbi hosszas építési idejét nemcsak a 825 méteres magasság húzta el, hanem a 2008-ban kitört pénzügyi válság is, amely az építtető Dubai World-öt kvázi csődbe vitte, hiszen 2009 novemberében hiteltörlesztési haladékot kellett kérnie.
Az Apple ugyan ettől nagyon messze van, hiszen az elmúlt években valóságos készpénzgyárat hozott létre az amerikai cég, és bár az utóbbi időben mintha homokszemek kerültek volna a gépezetbe, de még mindig dollárhegyeken ülnek. A hatalmas készpénzállománnyal pedig immár hosszú ideje nem tudnak mit kezdeni, többször felmerültek rendkívüli osztalék kifizetési, vagy részvény-visszavásárlási tervek, de a Steve Jobsot váltó Tim Cook és csapata egyelőre ellen tudott állni a befektetői nyomásnak, és inkább gigaberuházásba kezdenek.
Ez pedig az álmoskönyvek szerint nem igazán jó jel az Apple részvényesek számára. Ugyan a felhőkarcolók evolúciója és a gazdasági válságok közötti szorosabb kapcsolat kimutatása talán ismertebb, amivel mi is foglalkoztunk (Mikor jön a következő válság? A felhőkarcolókat érdemes figyelni), de hasonló következtetést a vállalati életciklus és a saját, minél drágább, impozánsabb székházak között is meg lehet figyelni. Az ok ugyanis mindkét esetben egyrészt a pénzbőség, másrészt a növekedés beszűkülése. A bőségesen rendelkezésre álló likviditás csapódik le ilyenkor futurisztikus, megalomán építkezésben.
Az Apple tulajdonosok, és valószínűleg a menedzsment is sokkal jobban örülne annak, ha a cég ezt az összeget olyan termékek fejlesztésébe tudná fektetni, amelyek aztán bőséges nyereséget termelnek. De ezek szerint erre jelenleg nem lát lehetőséget a vezetőség, és így 5 milliárd dollárért, a magyar éves GDP 3,7 százalékért központot fejlesztenek.
Egy másik technológiai óriás, a HP által korábban használt telken felépülő központ ékköve a gyűrű (vagy űrhajó vagy fánk) alakú, négyszintes épület lesz, amely 13 ezer munkavállalónak - Burj Dubajhoz hasonlóan egy nyírbátornyi embernek – biztosít helyet. A Norman Foster által megálmodott központot autóval a föld alatt lehet majd megközelíteni, így 6000 őshonos fa maradhat élve a területen. Az épület működtetése is - természetesen – zöld lesz, teljes mértékben megújuló energiát fognak használni, és mivel az ingatlant úgy alakították ki, az év nagy részében nem lesz szükség légkondicionáló használatára sem.
A tervek szerint a beruházás 2015-re készül el, és 2016-ban vehetik birtokba az Apple munkatársai.
mfor.hu