2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Péntek délutánra ismét 305 forint fölé emelkedett az euró ára a bankközi devizapiacon, az előző napi értékhez képest több mint 1 százalékot veszített a forint. De még így sem mi jártunk a legrosszabbul: a lengyel zloty 2,2 százalékot bukott, vélhetően ez okozhatta a forint mélyrepülését is.

Reggel óta folyamatosan gyengül a forint az euróval szemben, fokozatosan lépegetett egyre feljebb az árfolyam. Délutánra már a 305 forintos szintet is meghaladta az euró jegyzése, a svájci frankért pedig megint több mint 200 forintot kellett adni. Valószínűleg a lengyel zloty mélyrepülése játszott közre abban, hogy ilyen mértékben gyengültünk, illetve a politikai bizonytalanság sem tesz jót az ország megítélésének.

Péntek délután 304,60 forintot kellett adni egy euróért, ez 1,03 százalékkal volt magasabb a csütörtöki árfolyamnál. Nem sokkal előtte 305 felett is volt a jegyzés, majd onnan fordult le egy kicsit. A dollár ára 228,81 forint volt, míg a svájci frankért ismét több mint 200 forintot kellett adni.

A forint a régiós devizákkal együtt gyengült a hét utolsó kereskedési napján, elsősorban a lengyel zloty bukott nagyot. Délután 4,65 zlotyt kellett adni egy euróért, ez 2,07 százalékkal volt magasabb, mint az előző napi árfolyam. A cseh korona kicsit olcsóbban megúszta, mint a forint: 0,75 százalékot veszített értékéből.


Azt már az év elején kihangsúlyozták a szakemberek, hogy mostanában a forint főleg a zlotyval mozog együtt, vélhetően ennek a hátrányát láthatjuk most. Hazai szinten ugyanis szinte semmi nem indokolná a forint gyengülését, a belpolitikai bizonytalanság már tart egy ideje, és eddig meglepően jól tartotta magát a magyar deviza. Persze az is elképzelhető, hogy mostanra a befektetők megunták a magyar politikusok semmittevését, és most csapódik le a bizonytalanság a forinton.

A régiós devizák bukásához vélhetően hozzájárul a nemzetközi hangulat romlása is. Az elmúlt napok emelkedése után péntekre a világ szinte minden tőzsdéje mínuszba fordult, ez pedig csökkentette a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát. Ilyen esetekben szinte mindig a feltörekvő országok devizái - köztük a forint - isszák meg a levét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!