2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Péntek délutánra ismét 305 forint fölé emelkedett az euró ára a bankközi devizapiacon, az előző napi értékhez képest több mint 1 százalékot veszített a forint. De még így sem mi jártunk a legrosszabbul: a lengyel zloty 2,2 százalékot bukott, vélhetően ez okozhatta a forint mélyrepülését is.

Reggel óta folyamatosan gyengül a forint az euróval szemben, fokozatosan lépegetett egyre feljebb az árfolyam. Délutánra már a 305 forintos szintet is meghaladta az euró jegyzése, a svájci frankért pedig megint több mint 200 forintot kellett adni. Valószínűleg a lengyel zloty mélyrepülése játszott közre abban, hogy ilyen mértékben gyengültünk, illetve a politikai bizonytalanság sem tesz jót az ország megítélésének.

Péntek délután 304,60 forintot kellett adni egy euróért, ez 1,03 százalékkal volt magasabb a csütörtöki árfolyamnál. Nem sokkal előtte 305 felett is volt a jegyzés, majd onnan fordult le egy kicsit. A dollár ára 228,81 forint volt, míg a svájci frankért ismét több mint 200 forintot kellett adni.

A forint a régiós devizákkal együtt gyengült a hét utolsó kereskedési napján, elsősorban a lengyel zloty bukott nagyot. Délután 4,65 zlotyt kellett adni egy euróért, ez 2,07 százalékkal volt magasabb, mint az előző napi árfolyam. A cseh korona kicsit olcsóbban megúszta, mint a forint: 0,75 százalékot veszített értékéből.


Azt már az év elején kihangsúlyozták a szakemberek, hogy mostanában a forint főleg a zlotyval mozog együtt, vélhetően ennek a hátrányát láthatjuk most. Hazai szinten ugyanis szinte semmi nem indokolná a forint gyengülését, a belpolitikai bizonytalanság már tart egy ideje, és eddig meglepően jól tartotta magát a magyar deviza. Persze az is elképzelhető, hogy mostanra a befektetők megunták a magyar politikusok semmittevését, és most csapódik le a bizonytalanság a forinton.

A régiós devizák bukásához vélhetően hozzájárul a nemzetközi hangulat romlása is. Az elmúlt napok emelkedése után péntekre a világ szinte minden tőzsdéje mínuszba fordult, ez pedig csökkentette a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát. Ilyen esetekben szinte mindig a feltörekvő országok devizái - köztük a forint - isszák meg a levét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!