3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A hónap végének legjobban várt, és a globális pénz- és tőkepiacokra legnagyobb hatással bíró eseménye az amerikai Fed ülése.

Annak, aki türelmes, és szereti a jegybankári nyelvezetet, itt olvasható a szöveg:

//www.federalreserve.gov/newsevents/press/monetary/20130731a.htm

Akinek nincs türelme, meg nem szereti a kertelést, annak tömörítettem és lefordítottam (arra, hogy mit gondoltak, miközben írták):

A gazdaság elnövöget, de azért jó lenne, ha gyorsulna, mert ez így azért egyelőre elég gyér. De hála Istennek úgy néz, ki hogy a második félévben és utána egyre gyorsulni fog a növekedés, úgyhogy inkább optimisták vagyunk. Mivel inflációnak nyoma sincs, folytatjuk a pénzpumpát, vesszük frissen nyomtatott dodóból (gyk. USD) az állampapírokat meg a jelzálogpapírokat, mert nem akarunk piaci sokkot okozni. Semmit nem ígérünk meg, de ha baj van nyomtathatunk sokkal több pénzt is (ezt a részvényeseknek, meg az összes gazdasági szereplőnek külön üzenjük: nem lesz gáz, ne ijedjetek meg, ha baj van, segítünk!), ha meg javul a helyzet, akkor abbahagyjuk a nyomtatást (végülis mostmár mi is ezt szeretnénk). Majd meglátjuk, hiszen nyilván nem tudjuk mi lesz (a legtöbben most egyébként is elmennek szabadságra, reméljük semmi izgalmas nem történik közben). De azért azt gondoljuk, hogy lassan majd abba kéne hagyni a pénznyomdát (már egyre többek szerint sok lesz a jóból, eszközárbuborék, meg egyéb ilyen szövegekkel ijesztgetnek), de egyelőre úgy látjuk, hogy még ezután is sokáig nulla lesz a kamat, mert óvatosak vagyunk, nem akarjuk szétbarmolni a kibontakozó növekedést. Kamatot akkor emelünk csak, ha 6,5% alatt lesz a munkanélküliség, és úgy néz ki, hogy tényleg, de tényleg 2,5% fölé megy az infláció. Magyarul, ha valóban beindul a gazdaság. De nem kell megijedni, akkor sem láncfűrésszel esünk neki, hanem csak szép lassan fogunk emelgetni. Kedves kötvényesek, ez nektek szól! Ne toljátok már fel a hosszú hozamokat, mert elcseszitek a munkánkat. Ne parázzatok, nem fogjuk ugyanazt csinálni mint Greenspan 93-94-ben:

//money.cnn.com/magazines/fortune/fortune_archive/1994/10/17/79850/

Mi a fentiekből a konklúzió? Semmi meglepő. A gazdaság alakulásától függ a jegybanki politika. Ha lesz valódi fellendülés, akkor emelni fognak majd idővel kamatot, ha nem, akkor nem. Az én véleményem az, hogy lesz, és hogy komoly kötvénypiaci hozamemelkedő trend indult el tavasz végétől az egész világon, amely számos eszközosztályra nagy hatással lesz a jövö hónapokban (években?). Azok a jegybankok, amelyek ezt nem veszik figyelembe, és szembe próbálnak menni ezzel a trenddel, a devizájuk gyengülésével fognak fizetni érte. Persze ez nem biztos, hogy zavarja őket...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!