A Bitcoin mind a befektetőket, mind az elemzőket megosztja. Sokan vannak, akik szerint ez a 21. század legdurvább pilótajátéka, és idő kérdése, hogy mikor durran ki ez a lufi, és értéktelenedik el teljesen a Bitcoin. Ezt a véleményt egyébként számos befektetési bankár is osztja. Mások szerint viszont a pénzügyi szféra félti a pozícióit, hiszen a Bitcoin révén olyan új eszköz és pénzügyi rendszer jön létre, amely teljesen megváltoztatja az eddigi szisztémát. Éppen ezért a Bitcoin eddigi emelkedésében semmi meglepő sincs, sőt további igen komoly árfolyam növekedésnek kellene jönni.
Teunis Brosens, az ING senior elemzője szerint akár bármelyik extrém forgatókönyv megvalósulhat, azonban messze nem ezeknek a legnagyobb a valószínűsége. Szerinte ugyanis ahogy egyre többen fedezik fel a virtuális pénzeszközt, és kezdik el használni, úgy növekszik annak a valószínűsége, hogy nem tűnik el hirtelen nyomtalanul. A valós értékét viszont azért nehéz megbecsülni, mert továbbra sem látni, hogy a befektetési eszközként való alkalmazásán túl mi az a funkciót, amit akár már rövid távon is el tud látni.
A szakértő szerint amennyiben az érdeklődés alábbhagy és egyre többen ábrándulni ki a kriptovalutából, akkor számottevő árfolyamcsökkenés jöhet. Ennek ellenkezője is megvalósulhat, hiszen a blockchain rendszer sokak szerint olyan lehetőségeket tartogat, amelyet korábban elképzelni is nehéz volt. Így tehát a Bitcoin mögött lévő technológiának köszönhetően sokan úgy vélik, hogy komoly áttörést hoz majd a pénzügyi rendszerben, aminek köszönhetően tényleg a csillagos ég lesz a határ, ameddig az árfolyama felmehet. Ebben az esetben olyan hihetetlen érték sem kizárt, mint az 1 millió dollár.
A Bitcoin sokak számára azért népszerű, mert nem függ központi kibocsátóktól és hatóságoktól, így egyetlen kormány vagy központi bank sem tudja befolyásolni. Ez annak köszönhető, hogy a peer-to-peer hálózat csomópontjai által tárolt elosztott adatbázisra támaszkodik. Az adatbázis tartalmazza a fizetések adatait, garantálva az elektronikus fizetőeszközökkel szembeni alapvető követelményeket. A biztonságot digitális aláírások és proof-of-work rendszer adja.
A másik oldalról Brosens nézete szerint vannak tényezők, ami nehezíthetik a szélesebb körű alkalmazást. Megjegyezte, hogy a Bitcoin esetében kifejezetten magas tranzakciós díjakkal kell számolni, ami miatt biztosan nem válik vonzóvá a kis összegű kifizetések esetében. Ez viszont a tömeges elterjedését és használatát lehetetleníti el, így nem tud versenytársa lenni a hagyományosabb fizetési módoknak, például készpénznek vagy hitelkártyáknak.
Utóbbi egyébként igen érzékeny téma, nem véletlen, hogy a Morgan Stanley elemzői is vizsgálták, milyen feltételek mellett tudna a nagy kártya kibocsátok, a Visa és a Mastercard vetélytársa lenni a Bitcoin. Ők azt állapították akkor meg, hogy a mostani technológiai platform, és hálózat nagyság erre teljesen alkalmatlan is. Míg a kártyás rendszerekkel másodpercenként akár 5000 tranzakció is lebonyolítható, addig az alkalmazott biztonsági protokoll és kisebb infrastruktúra miatt a Bitcoinnál egy utalás akár 10 percet is igénybe vehet.
mfor.hu