3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az euró péntek délután sokat gyengült a legtöbb devizapárban, amiből a forint is tudott profitálni. A kurzus megközelítette a bankközi piacon a 290-es küszöböt is, de egyelőre nem lépte azt át, olvasható a Commerzbank devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF (289,00 – 293,00): Az euró péntek délután sokat gyengült a legtöbb devizapárban, amiből a forint is tudott profitálni. A kurzus megközelítette a bankközi piacon a 290-es küszöböt is, de
egyelőre nem lépte azt át. Brüsszelben az EU 2014-2020 közötti időszakra érvényes kohéziós alapjaiból ugyan sikerült a novemberben előzetesen javasoltnál nagyobb összeget kihasítani
(20,4 milliárd euró vs 18,3 milliárd euró), de mivel a teljes torta zsugorodott, így a Magyarország részére rendelkezésre álló keret is csökkent az előző 7 év számaihoz képest kb 20 százalékkal (árkiigazításokkal kalkulálva 25,7 milliárd euró volt a lehívható keret).

A tárgyalások során a nettó befizető nagyobb tagállamok akarata érvényesült, ami a lassuló teljesítményű német-francia tengely szempontjából érthető. A héten, csütörtökön láthatunk egy csokor fontos hazai publikációt. Várakozások szerint a némileg csökkenő inflációs adaton kívül az előzetes 2012-es éves GDP (-1,90 százalék a piaci várakozás) és a decemberi ipari termelés sem fog elkápráztatni minket.

EUR/USD (1,3320 – 1,3450): Adatszegény, sőt mi több adatmentes nap elé nézünk, így az esti EU pénzügyminiszteri találkozó kaphat figyelmet. A brüsszeli értekezleten Ciprus mentőcsomagja lesz
vélhetőleg újra az egyik téma, ami volumen tekintetében nem jelentene gondot az Unió vezetőinek, sokkal több fejtörést okoznak viszont a ciprusi számlákon – vélhetően - hemzsegő illegális vagyonok. Az EU ugyanis tűzzel-vassal küzd a pénzmosás ellen és indirekt módon sem szeretné a nemzetközi bűnözést támogatni.

Eközben a választásokon egyre javuló esélyekkel induló Berlusconi aggasztja az olasz gazdaság eredményeit féltőket, spanyolhonban pedig korrupciós botrány tépázza a hatalom renoméját. Az EU
perifériáin az újabb kockázati tényezők emelkedő kötvényhozamokat eredményeztek, mely intő jel lehet az EU adósságválsága kapcsán.

Az EUR/USD kurzus múlt héten jelentős korrekción esett át Draghi Úr kommentárját követően, ma
kiegyensúlyozott kereskedést várunk 1,3350-1,3400 centrumában.

CHF/HUF (235,50 – 239,00): Az erősebb forint és az 1,2280 közeli euró-frank 237-es árfolyamot eredményez az alpesi devizával szemben.

„Kis színes”: (USDVEF = 6,30) Venezulában Hugo Chavez kormánya a bolivar 32 százalékos leértékeléséről döntött a dollárral szemben (4,30-ról 6,30-ra), a nemzeti fizetőeszköz ugyanis tarthatatlan mértékben túlértékeltté vált.

A bolivar rögzített árfolyamát utoljára 3 évvel ezelőtt módosították, akkor 100 százalékos leértékelésen esett át. Elemzők szerint a kormány lépése kevés, hiszen most is legalább ilyen mértékű korrekcióra volna szükség a gazdaság egyensúlyi állapota felé való közeledéshez (ez minimum 9,20-as árfolyamot jelentene). A tavalyi 23,5 százalékos infláció további, ugrásszerű növekedésére lehet tehát számítani.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!