Hétfőn reggel a címlapon közölt egy hosszú írást az OTP-ről a legnagyobb amerikai tőzsdei oldal, a marketwatch.com. A cikkben Urbán László, a bank vezérigazgató-helyettese nyilatkozik arról, hogy a magyar bank jól tőkésített, így a nem teljesítő hitelek arányának további emelkedése sem okozna komoly gondot neki. Emellett a lap újságírói magyar és nemzetközi elemzőket szólaltattak meg a részvényekkel kapcsolatban.
A Marketwatch elemzői a cikkben kiemelik, hogy a régiós terjeszkedés, ami az elmúlt években pozitív volt az OTP számára, most komoly veszélyforrássá vált, mivel azokat az országokat érintette leginkább a válság, ahol a magyar bank jelen van. A cikk szerzője a részvényárfolyamok tavalyi zuhanását elsősorban azzal magyarázza, hogy a befektetők kivonultak Kelet-Európából, ugyanakkor megemlíti, hogy a részvények shortolása is jelentősen hozzájárult az esés mértékéhez.
Az amerikai befektetési portál szerint továbbra is komoly kockázatok vannak az OTP számára: a nemteljesítő hitelek aránya várhatóan emelkedni fog, míg a bank legfontosabb piacain - Magyarországon, Lengyelországban és Oroszországban - még hosszabb ideig tarthat a recesszió. Urbán a Marketwatch kérdésére azt mondta, hogy az OTP jól tőkésített, több rétegnyi védelemmel rendelkezik ezek ellen a kockázatok ellen.
A magyar bank vezérigazgató-helyettese már az OTP első negyedéves eredményeinek bemutatásakor sem értett egyet azzal, hogy a kelet-európai bankoknak az amerikaiakhoz hasonló stressz teszten kellene átesniük, erről most is elmondta véleményét. Urbán szerint a régió országainak lényegesen nehezebb lenne feltőkésíteni bankjaikat, mint az Egyesült Államoknak, ha pedig túl magas tőkeszükségletet írnának elő, akkor az is fenyegetne, hogy a nyugat-európai anyabankok magukra hagynák régiós leányvállalataikat. "Az extrém stressz tesztek és a túlzott tőkeigény nem a megfelelő stratégia Kelet-Európában" - vélekedik az OTP második embere.
A forint árfolyamával kapcsolatban az OTP vezére elmondta: véleménye szerint a nemzeti bank feladata, hogy megvédje a magyar devizát a túlzott leértékelődéstől. A cikk második felében a Marketwatch szakemberei arra koncentrálnak, hogy az elemzők véleménye sem egységes a magyar bankkal szemben: kiemelik, hogy a Citigroup a közelmúltban leminősítette a céget, a Credit Suisse viszont továbbra is pozitívan látja a jövőt.
A Marketwatch írásának végkicsengése pozitív: Urbán elismeri, hogy a nem teljesítő hitelek arányának emelkedésére számítanak, azonban szerinte a cégnek kétmilliárd eurós tőkepuffere van, amit végső esetben felhasználhat, illetve további kétmilliárd eurót kaphat az IMF-hitelből, melyet a bankok megmentésére különítettek el.
Azt az OTP vezérigazgató-helyettese is elismeri, hogy a befektetők továbbra sem bíznak meg teljesen az OTP-ben, mivel sokan még mindig negatív forgatókönyveket várnak. Szerinte ha az Egyesült Államokban véget ér a recesszió, akkor biztosabb lesz a talaj a befektetők lába alatt.